Arcadia
Arcadia
- Tez No: 254511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Halit (16) yavaş öğrendiği gerekçesiyle okuldan alınmış ve mahalleli tarafından özürlü damgası yemiş aslında kendi çapında bir bilgisayar dehası olan içine kapanık bir gençtir. Oynadığı bilgisayar oyununun gerçekliğini bulunduğu gerçeklikle karıştırarak oyundaki `Arcadia' adlı diyara gerçekten gidip gelebildiğini zannetmektedir. Damla (14) ise kuaförde kalfalık yapan ama gemiyle dünyayı dolaşmanın hayalini kuran bir mahalle kızıdır. Bir gün Halit'e kıyısında gemilerin demir aldığı tropik bir sahile gitmek istediğini anlatır. Halit Damla'nın tarifinden sonra bu yerin Arcadia olduğuna emin olur. Artık Halit'in amacı Damla'nın hayallerini gerçekleştirerek onu Arcadia'ya götürebilmektir.
Özet (Çeviri)
Halit (16) who was forced to leave school on grounds of poor learning skills and widely regarded as a retard by the neighborhood is actually an asocial computer genius. Confusing the virtual reality of the game he plays with the actual world, he believes he can travel to 'Arcadia' realm that only exists in the game he plays. Damla (14) on the other hand is an apprentice at a hairdresser's. She dreams of travelling the world on a ship. One day, she tells Halit how much she wants to travel to a tropical beach. Halit is sure that the place Damla would like to see is Arcadia indeed. His only aim now is to take Damla to Arcadia and fullfil her dreams.