Basel II Criteria for record keeping of financials in banking sector and investigating them within the framework of IAS
Bazel II Kriterlerinin banka finansalları özelinde ve IAS temelinde incelenmesi
- Tez No: 254512
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SÜERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez yeni Bazel Uzlaşısı'nın temel amaçlarını ve önceki uzlaşının gerektirdiği değişiklikleri tespit etmek için hazırlanmıştır. Analize Bazel Komitesi'nin ve finans piyasasının tarihi geçmişi ile başlanmış, yeni yapının tanımlanması ve yeni çalışmalarla birlikte getirilen yeniliklerle devam ettirilmiştir. Yeni yapıyı tanımlayabilmek için özellikle Bazel II'nin üzerine kurulmuş olduğu üçlü sistem ele alınmalıdır. İleriki bölümlerde yeni yapı, risk yönetim algısı temelinde tartışılacak olup Bazel II standartları ve muhasebe sistemi standartları arasındaki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak da çalışma, yeni yapının pozitif ve negatif yanlarıyla ilgili genel değerlendirmelerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is prepared in order to examine main objectives of new Basel Accord ,and to analyse conditions which necessitate the amendments on the previous framework. The analysis is initiated with history of the Basel Committee and the financial markets ,and carried out with the expression of main structure and innovations provided by new Basel Accord. In order to explain the new framework, three basic pillars which Basel II Accord stands on are especially emphasized. In further sections the new framework is discussed within the context of risk management conception and relation between accounting system standarts and Basel II standarts as title of this dissertation composes. Finally, the study is concluded with general evaluations regarding positive and negative aspects of the new framework.