İleri evre mide kanserli hastalarda kronoterapinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması: Prospektif randomize 'cross-over' çalışma
The Effects of chronotherapy an the quality of life in patients with advanced gastric cancer: Prospective randomized 'cross-over' study
  1. Tez No: 86434
  2. Yazar: BÜLENT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET İLERİ EVRE MİDE KANSERLİ HASTALARDA KRONOTERAPININ YAŞAM KALİTESİ İ ZERİNE ETKİSİNİN ARAŞYIRILMASI: PROSPEKTİF RANDOMİZE“CROSS-()\ ER”ÇALIŞMA Kanserli hastalarda kemoterapinin kronomodüle edilerek verilmesi durumunda loksisite azaltılabilmektedir. Daha önce yapılan bir çalışmada, periferik kan hücreleri ritminin, pineal bez tarafından ayarlandığı düşünülen, vücudun sirkadiyen ritmini yansıtabileceği gösterilmiştir (Akbulut. J Pineal Res 1999;26:1). Bu çalışmada. 5-florourasil(5-FU) + folinik asit(FA) kombinasyonu kronomodüle infüzyon şeklinde uygulamanın (aynı doz ve süre içinde olmak üzere), rutin gündüz infüzyon uygulamaya göre tolerabiliteyi değerlendirmek amacıyla düzenlendi. Metastatik mide kanserli 20 hasta ilk kürlerinde alacakları tedavi şekline göre kronoterapi kolu veya normal gündüz uygulama kolu olmak üzere randomize edildi ve takip eden kürlerde diğer kola geçecek şekilde“cross-over”yapıldı. Tedavi şeması. 5-FU 600 mg/m2 dozda 8-10 saatlik 1-5 gün, i.v. infüzyon, FA ise 20 mg/m2 dozda, 5-FlTdan 30 dakika önce i.v. puşe şeklindeydi. Bütün hastalara ilk kür öncesi ve her kür sonunda EORTC'nin“QLQ-C30 yaşam kalitesi”skorlama formları verildi. Kan sayımlan her kür sonrasında haftalık yapıldı ve toksisiteler kaydedildi. Onsekiz hasta, medyan yaş 54 yıl (41-69). değerlendirildi. İlk kürlerinde kronoterapi kolunda 10. gündüz tedavi kolunda 8 hasta vardı. Hastalar takibeden kürde diğer kola“cross-over”yapıldı. Bütün hastalar en az iki kür tedavi aldılar. İkinci kür sonunda genel objektif yanıt % 33 (%95 Cl: 12-55) idi. Tedavi öncesi değerlendirmede iki kol arasında“QLQ-C30 skorları”açısından anlamlı bir fark yoktu. Bununla birlikte, birinci kür sonrasında, kronoterapi kolunda“QLQ-C30 yaşam kalitesi”skorlarında % 45 iik bir düzelme gözlenirken (p=0.021), gündüz kolunda % 1 1 'lik bir düzelme (p=0.57) saptandı.“Cross-over”yapıldıktan sonra kronoterapi alan grupta (önceden gündüz koluydu)“QLQ-C30 yaşam kalitesi”skorlarında anlamlı bir şekilde düzelme gözlendi (% 14 vs -%18, p=0.001). Her iki kolda hematolojik toksisitc açısından 40anlamlı bir fark olmamasına rağmen, gündüz koluna göre diyare kronoterapi kolunda anlamlı olarak daha az gözlendi (p=0.015). Sonuç olarak, periferik kan hücrelerinin ritmine göre 5-FU infüzyonunun kronomodüle edilmesi yaşam kalitesini ve tedavi toksisitesini düzeltebileceğinden, ilerlemiş kanserli hastalarda daha toksik ajanların kronomodüle şekilde verilmesiyle ilgili daha fazla sayıda çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Mide kanseri Kronoterapi 5-Florourasıl Yaşam kalitesi Mukozıt 41
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF CHRONOTHERAPY ON THE QUALITY OF LIFE IN PATIENTS WITH ADVANCED GASTRIC CANCER : PROSPECTIVE RANDOMIZED“CROSS-OVER”STUDY The toxicity of chemotherapy may be reduced by chronomodulated use of drugs. We previously showed that rhythm of peripheral blood cells may reflect the arcadian rhythm of the body presumably paced by the pineal gland (Akbulut, J Pineal Res 1999;26:1). This study was designed to assess the tolerability of chronomodulated infusion (individualized by the rhythm of blood cells) of 5-fluorouracil (5-FU) + folinic acid (FA) compared with the routine day-time infusion of the same schedule. Twenty patients with metastatic gastric cancer were randomized to chronotherapy or day-time amis in the first cycle and crossed-over to the other ami in the following cycles. The schedule was 5-FU 600 mg/m2, 8-10 hour infusion, and FA 20 mg/m2, intravenously, day 1-5. All patients were given QLQ-C30 questionnaire (EORTC) on enrollment and then after cycle. Blood counts were repeated weekly after each cycle and the toxicities were noted. Eighteen patients with a median age of 54 years (41 to 69) were evaluable. Ten patients were assigned to chronotherapy ami and 8 to day-time in the first cycle. Patients were crossed-over to other arm following each cycle. AH patients had a minimum of 2 cycles of the treatment. The overall response rate following second cycle was 33 % (95% CI: 12-55). There was no significant difference between two arms with regard to QLQ-C30 scores on enrollment. However, after the first cycle, while the chronotherapy ami yielded an improvement of 45% in quality of life in terms of QLQ-C30 scores (p=0.021), the day-time ami had 11% improvement (p=0.575). After the crossing- over, chronotherapy arm, again, had a significant improvement in QLQ-C30 scores, compared to the day-time ami (14% vs- 18%, p=0.001, respectively). Although, there was no significant difference between the two amis with regard to hematologic toxicity, diarrhea was significantly higher in the day-time arm compared to chronotherapy arm (p=0.015). In 42conclusion, chronomodulated infusion of 5-FU based on the rhythm of peripheral blood cells, might improve the quality of life and treatment toxicity and put forward the need of further trials of chronomodulated administration of more toxic agents in patients with advanced cancer. KEYWORDS: Gastric carcinoma Chronotherapy 5-fluoro uracil Quality of life Mucositis 43