War trauma and its subjective meanings: An exploration on 'Mehmedin Kitabi: Güneydoğu'da savaşmış askerler anlatiyor'
Savaş travması ve öznel anlamları: 'Mehmedin Kitabı: Güneydoğu'da savaşmış askerler anlatıyor' üzerine bir inceleme
- Tez No: 254527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu'sunda savaşmış askerlerin yaşadıkları travmatik deneyimler karşısında öznelliklerini nasıl oluşturduklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma savaşın askerler üzerindeki psikolojik sonuçlarını da incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla gazeteci Nadire Mater'in ?Mehmedin Kitabı? adlı çalışmasında yer alan 41 mülakat, söylem analizi yöntemi kullanılarak incelemiştir. Ayrıca, içerik analizi yöntemi kullanılarak, DSM-IV Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanı kriterleri temel alınarak travma sonrası semptomları içeren ?travma semptom profili? oluşturulmuştur. Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri dışında, askerlerin anlatıları kullanılarak alkol kullanımı, sosyal ilişkilerde zorluklar gibi diğer psikolojik semptomların yaşanıp yaşanmadığı araştırılmıştır. Anlatıların analizi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu semptomları arasında yer alan uyku bozuklukları, travmatik olayın sık sık sıkıntı veren biçimde rüyada görme, aşırı irkilme tepkisi gösterme gibi belirtilerin askerler arasında sıklıkla rastlandığını göstermiştir. Anlatılar, askerlik öncesi, askerlik ve askerlik sonrası olmak üzere üç kategoriye ayrılmıştır. Askerlik öncesi dönem, askerlerin içinde yaşadıkları ortamı ve bu ortamın askerlik deneyimini nasıl etkilediğini göstermiştir. Askerlik döneminin analizi, ordunun ve savaş ortamının kendi sosyal ve ahlaki düzeninin askerlerin yaşadıkları travmatik deneyimleri anlamlandırma süreçlerini ne şekillerde etkilediğini göstermiştir. Toplumda yer alan savaşla ilgili söylemlerin, askerlik sonrası dönemde travmatik deneyimlerin anlamlandırılması sürecini olan etkileri gösterilmiştir. Söylem analizi sonuçları savaş travması literatürü ile ilişkili olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the ex-soldiers who fought in the Eastern and Southeastern part of Turkey construct their subjectivities in the face of traumatic experiences of war zone. Another purpose of this study is to elaborate the psychological outcomes of the war on ex-soldiers. For this purpose, first, 41 interviews included in the book of Nadire Mater named Mehmedin Kitabı are analyzed to identify the key themes that were organized and elaborated by using the method of discourse analysis. Moreover, the method of content analysis is also used to construct ?trauma symptom profile? involving the post-traumatic symptoms based on DSM IV diagnostic criteria of Post-traumatic Stress Disorder. Besides post-traumatic symptoms, the narratives are sorted and categorized in order to reveal the psychological symptoms like alcohol abuse, survival guilt and so on. The analysis indicates that sleep disturbances, recurrent dreams of traumatic events and hypervigilance and exaggerated startle response are the most common symptoms among the ex-soldiers. The narratives are categorized into three parts: pre-military service period, military service period, and post-military service period. The analysis of pre-military service period indicates how important to understand the context of these soldiers before going to military service and how the contextual features of pre-military service period affect the military service experience. Regarding to military service period, social and moral order of army and war zone are critical in terms of understanding how war zone experiences of ex-soldiers influence their psychic life and how the ex-soldiers make their traumatic experiences meaningful. Moreover, the discourses on war zone stressors such as loss of a beloved comrade and killing someone are explored in the narratives of ex-soldiers. Various discourses about war in society are discussed in order to understand how these soldiers do meaning-making of their traumatic experiences after they completed their military service. The findings of this study are discussed in relation with existing literature about war and trauma.