The impacts of war trauma on Syrian refugees in the Beekeeper of Aleppo by Christy Lefteri and Refugee by Alan Gratz
Christy Lefteri'nin Halep Arıcısı ve Alan Gratz'ın Mülteci adlı eserlerinde savaş travmasının mülteciler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 867573
  2. Yazar: FARAH ALRUBAYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, çağdaş edebiyatta travma çalışmaları etrafında dönen teorik tartışmalara başvurularak, Christy Lefteri'nin Halep Arıcısı (2019) ve Alan Gratz'ın Mülteci (2017) adlı eserlerinde betimlendiği üzere barış ve güvenliği başka yerlerde aramak üzere evlerini terk etmek zorunda bırakılan mültecilerin özellikle de Suriyeli mültecilerin çok büyük ve dayanılmaz acıları incelenecektir. Devam eden Suriye İç Savaşı göz önünde bulundurularak, bu çalışmada savaş travması ve bu travmanın Suriyeli mülteciler üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bunu yaparken Suriyeli mültecilerin kimlik bunalımlarıyla, dil etkileşimi ile ilgili zorluklarla ve travma sonrası stres bozukluğu ile nasıl boğuştuklarına özellikle değinilmektedir. Yeniden yerleştirilen bu mültecilerin bir yandan geleneksel kültürlerini muhafaza etmeye çalışırken diğer yandan ev sahibi ülkenin kültürünü benimsemeye çalıştıkları kültürler arası bir süreçten geçtikleri açıktır. Dolayısıyla, geçmişte travmatik deneyimlere maruz kalmanın mültecilerde kimlik oluşumuna ket vurduğu ve dil ile travma deneyimi arasında karmaşık bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Zira, dil, travmatik olayların bir bileşeni ya da sebebi olabileceği gibi, travma da bireylerin dili üzerinde önemli etkilere sahip olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
By having recourse to the theoretical discussions revolving around contemporary literary trauma studies, this thesis will examine the profound and excruciating suffering of refugees, particularly that of Syrians who were obliged to flee their homes in search of peace and safety elsewhere as portrayed in Christy Lefteri's The Beekeeper of Aleppo (2019), and Alan Gratz's Refugee (2017). Taking the continuing Syrian Civil War into consideration, I attempt to examine the war trauma and its effects on Syrian refugees with a particular emphasis on how the Syrian refugees grapple with identity disorders, challenges posed by the interaction of language, and post-traumatic stress disorder. It is clear that these resettled refugees would go through a trans-cultural process in which they would adopt aspects of their new host culture while trying at the same time to retain their traditional culture. Thus, it is deduced that exposure to past traumatic experiences hinders the formation of identity among refugees, and there is a complex relationship between language and the experience of trauma. Not only can language be a component or cause of traumatic events, but trauma can also have a significant impact on an individual's language.