Contemporary theatre traumata: Centralizing War Trauma in gregory Burke's Black Watch and Sam Shepard's states of shock
Çağdaş tiyatro travması: Gregory Burke'nın Black Watch ve Sam Shepherd'ın States of Shock eserlerinde savaş travması
- Tez No: 737795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Travma, insanlığın başlangıcından beri her zaman insan beyninde yer almıştır. Ancak, bu felaket olaylarının ortaya çıkması, konumu ne olursa olsun herkesin, medya haberleri sayesinde bunların farkına varıp felaketlerin yayılmaya başladığı yakın zamana kadar tanımlanmamış ve sınıflandırılmamıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, travmatik belirtiler geri dönen birliklerde tezahür etmeye başlamış, ancak vakalar ciddiye alınmamıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ise, bu psikolojik vakalar daha fazla çalışmanın yürütülmesiyle büyük ölçüde ilerlemiş ve en sonunda travma terimine geçilmiştir. Zaman ilerledikçe travma bir psikiyatrik vakadan daha fazlasına, pratik olarak tüm çalışma alanlarına müdahale eden kapsamlı bir araştırma alanı haline gelmiştir. En dikkat çeken de şudur ki travma, edebiyatı tedavi ve temsil edilebilecek en iyi yer olarak görmüş ve edebiyatta önemli yerini almıştır. Son otuz yılda meydana gelen savaşlar ve korkunç olayların sonucunda travma sahnede de kendi yerini almıştır. Tiyatroların savaşa ve travmaya karşı son zamanlarda artan ilgisini göz önüne alan bu tezin amacı, modern travma teorileri bağlamında savaş travmasının meydana geldiği güncel iki oyunu incelemek; bu oyunlardaki travma türüne ait özellikleri gözler önüne sermek; tiyatronun bir takım travmatik olaylar karşısındaki rolünü ele almak ve son olarak travma deneyiminin edebiyatta nasıl yansıtıldığını öne çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Trauma has always been in the human psyche from the dawn of humanity. However, it was not identified and classified until recently when catastrophic occurrences began to proliferate over the world and that everyone, regardless of location, became aware of such disasters through media news. During the First World War, traumatic symptoms began to manifest in returning troops, but their cases were not taken seriously. During Second World War, this psychological case was greatly enhanced as more studies were conducted eventually leading to its transition into the term trauma. Over time, trauma has evolved into more than a psychiatric case; it has evolved into a comprehensive area of research that intervenes practically in all the fields of study. The most notable thing is that trauma has had a crucial role in literature; trauma found literature as the best place to be represented and treated. As a result of wars and terrible occurrences during the previous three decades, trauma has begun to play a significant role on the stage. Taking the recent increase of interest in war and trauma by theatres as a starting point, this thesis explores two current plays in which war trauma occurs in the context of modern trauma theories. The study's main goal is to highlight and examine trauma characteristics in those plays and provide an elaborative insight regarding the relationship between trauma experience and its depiction, as well as the role of theater in the face of such extreme events.