Anonim ortaklıkta pay üzerindeki rehnin paraya çevrilmesi
Foreclosure of the pledge established over joint stock comapny's shares
  1. Tez No: 254542
  2. Yazar: MELİS ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİYE YANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Anonim ortaklık payı üzerinde kurulan rehin pay sahipliğinden kaynaklanan malvarlıksal haklar üzerinde kurulan bir rehindir. Anonim ortaklık payı üzerinde kurulan rehnin paraya çevrilmesi mevzuatta özel olarak düzenleniş olmayıp; bu hususta İİK'nın ve diğer ilgili mevzuatın genel hükümleri nitelikleri uygun düştüğü ölçüde uygulanır. Rehinli payın çıplak, senede bağlanmış veya sermaye piyasası mevzuatı uyarınca kaydileştirilmiş olmasına göre paraya çevirme işleminde uygulama alanı bulacak hükümler farklılık gösterir.Anonim ortaklık payı üzerinde kurulan rehnin paraya çevrilmesi icra dairesi kanalıyla açık artırma veya şartları oluşmuşsa pazarlık yoluyla gerçekleştirilebileceği gibi, rehinli alacaklıya bu hususta yetki verilmişse serbest pazarlık yoluyla da yapılabilir. İcra dairesi kanalıyla yapılacak rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip ilamsız veya rehinli alacaklının elinde gerekli belgeler varsa ilamlı olabilir. Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip esasında haciz yoluyla takiple büyük benzerlikler gösterir.Borsada işlem gören rehinli payların borsada paraya çevrilmesi payların en uygun fiyatla satılması bakımından en elverişli yol olacaktır. Borsada işlem görmeyen paylar bakımından ise satışta gerçek değerin esas alınması hem teoride hem pratikte kabul edilen yoldur. Rehinli payların satışından elde edilecek tutarın paylaştırılmasında rehinli alacaklı hacizli alacaklıya göre öncelikli olacaktır. Birden çok rehinli alacaklı varsa, rehin hakkı tarih itibarıyla önce kurulmuş olan rehinli alacaklının alacağı öncelikle tatmin edilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of the pledge established over the shares of a joint stock company is asset rights arising out of the shareholding situation of the pledgor. Foreclosure of the pledged shares is not specifically regulated by the legislation. General provisions of Code of Execution and Bankruptcy and other legislation shall apply to the foreclosure as far as they fall appropriate. Provisions to be applied differ in respect of basic shares, share certificates and dematerialized shares.Foreclosure of the pledged shares may be carried out either by the relevant execution office by way of public auction or bargaining in case the requirements are met or by the pledgee itself by way of private auction if the pledgee is empowered to that kind of foreclosure. Foreclosure to be performed by execution office may be a proceeding without judgment or with judgment if the pledgee has the relevant documents. In fact, foreclosure proceeding is very similar to attachment proceeding.It is appropriate that foreclosure of the pledged shares which are trading on the stock exchange is performed on the stock exchange in order to meet the most favorable value of the shares. In respect of the shares which are not trading on the stock exchange, the foreclosure is supposed to be carried out on actual value basis as per the general opinion. The pledgee shall have priority against the creditors which levied attachment over the shares when the amounts to be obtained from the foreclosure are distributed. In case of more than one pledgee, the receivable of the pledgee whose the pledge has been previously established is to be primarily satisfied