Which aspects of early childhood experience predict romantic jealousy? an investigation of the effects of parental treatment, sibling jealousy, and adult attachment style on adult romantic jealousy
Erken dönem çocukluk deneyimlerinin hangi yönleri romantik kıskançlığı öngörür? ebeveyn davranışı, kardeş kıskançlığı, ve yetişkin bağlanma stillerinin yetişkin romantik kıskançlığına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 254541
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, romantik ilişkilerdeki kıskançlığın gelişimsel kökenlerini araştırmak ve kardeş ilişkileri açısından erken dönem aile ilişkilerinin genç yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkiler üzerine olan etkilerini incelemektir. Ebeveynlerin algılanan kardeşler arası ayrımcı davranışları, erken dönem kardeş kıskançlığı, çocukluktaki kardeş kıskançlığı, romantik ilişkilerdeki bağlanma stilleri, ve romantik ilişkilerdeki kıskançlık arasındaki ilişkiler gelişimsel ve teorik bağlamda incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 19-29 yaş arası, bir kardeşi olan 162 kişi Romantik İlişkiler Ölçeği, Marlowe-Crowne Sosyal Beğenilirlik Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, ve Kardeş İlişkileri Ölçeği'ni doldurmuştur. Sonuçlar, erken dönem kardeş kıskançlığı ile ileriki yaşlardaki romantik kıskançlık arasında bir ilişki olduğunu öne süren ilk hipotezi desteklememiştir. Romantik ilişkilerdeki kıskançlığı erken dönemdeki kardeş ilişkileri bağlamında anne kıskançlığı ya da karşı cins ebeveyn kıskançlığı ile ilişkilendiren önermeler de doğrulanmamıştır. Beklenilenin aksine, romantik ilişkilerdeki kıskançlık ile ebeveynlerin ayrımcı davranışları arasında bir ilişki bulunamazken, romantik ilişkiyi tek öngören etkenin kaygılı bağlanma olduğu bulunmuştur. Kaygılı bağlanmayı ise spesifik ve direkt olarak annenin ayrımcı davranmasının öngördüğü görülmüştür. Öte yandan, annenin ayrımcı davranması kardeş kıskançlığı üzerindeki etkisi yoluyla da kaçınan bağlanmayı öngörmektedir. Babanın ayrımcı davranması ise kardeş kıskançlığı etkisi yoluyla kaygılı bağlanmayı öngörmektedir. Beklenildiği gibi, ebeveynlerin ayrımcı davranmaları kardeş kıskançlığı ile ilişkili bulunmuştur. Eşdeğişkenlerin etkileri açısından bakıldığında, beklenilenin aksine, ilk çocuklar ile ikinci çocuklar arasında ebeveylerinin ayrımcı davranışları ya da kardeş kıskançlığı açısından bir fark bulunamamıştır. Benzer şekilde, ilk çocukların ikinci çocuklara kıyasla romantik ilişkilerinde daha fazla kıskançlık hissettikleri yönündeki hipotez de doğrulanmamıştır. Doğum sırasının sadece babanın ayrımcı davranışı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuş; buna göre ilk çocukların ikinci çocuklara oranla babanın ayrımcı davranışını daha fazla deneyimlediklerini bulunmuştur. Cinsiyetin de çalışmanın bütün değişkenleri arasından sadece anne kıskançlığı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuş; buna göre kadınlar çocukluktaki kardeş ilişkileri bağlamında erkeklere oranla daha fazla annelerini kıskandıklarını belirtmişlerdir. Yine bir eşdeğişken olan kardeş çiftlerinin cinsiyet dağılımının ise çalışmanın hiçbir değişkeni üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the developmental origins of romantic relationship jealousy and to explore the extent of the effect of early familial influences in terms of sibling relationships on young adulthood functioning in romantic relationships. The relationships between perceived differential treatment by parents, sibling relationships in childhood, adult attachment style in romantic relationships, and romantic relationship jealousy were examined in a developmental and theoretical context. With this aim, 162 subjects, between the ages of 19-29, who had one sibling, completed Romantic Relationships Scale (RRS), The Marlowe Crowne Social Desirability Scale, Experiences in Close Relationships Scale (ECR), and Sibling Relationships Scale. The first hypothesis proposing that early sibling jealousy would be related to romantic relationship jealousy was not supported. The propositions that relate romantic jealousy specifically to early jealousy over mother or early jealousy over opposite sex parent did not receive encouragement, either. Contrary to expectations, differential treatment was not found to predict romantic jealousy; but what predicted romantic jealousy was found to be anxious attachment only. Anxious attachment, on the other hand, was predicted directly and specifically by perceived maternal differential treatment, which was also found to predict avoidant attachment through its effects on sibling jealousy. Anxious attachment was also predicted by paternal differential treatment trough its effects on sibling jealousy. As hypothesized, differential treatment was found to be related to sibling jealousy. With regard to the effect of covariates, firstborn individuals and secondborn individuals did not differ significantly in terms of either differential treatment or sibling jealousy, in contrast to expectations. Similarly, the hypothesis that firstborn individuals would report higher levels of romantic jealousy compared to secondborns was not supported, either. The birth order was found to have a significant effect only on perceived paternal differential treatment, with firstborns reporting higher levels compared to secondborns. Gender, also did not have a significant effect on the variables except that females reported significantly higher levels of jealousy over their mothers in the context of sibling relationships compared to males in childhood. Lastly, sex constellation of the sibling dyad, as another potential covariate in the study, failed to have a significant effect on any of the variables of interest.