Halka açık anonim ortaklıkta pay rehni
Pledge right over publicly traded joint stock company shares
- Tez No: 975063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM ÇELİKBOYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Halka açık anonim ortaklık payının rehne konu olması, özellikle son yıllarda birçok anonim ortaklığın halka arz edilmesi, halka açık statüsünü haiz olması ve sermaye piyasası hukukuna tabi olması ile uygulamada yaygın olarak kullanılan bir teminat haline gelmektedir. Çalışmanın konusu temelde anonim ortaklık payına yönelik olarak ticaret hukuku ile sermaye piyasası hukukunun ve rehin hakkına yönelik olarak ise eşya hukukunun incelenmesini gerektirmektedir. Diğer yönleriyle ise kıymetli evrak hukuku ve icra hukuku alanlarında çeşitli çalışmalar yapılmasını gerektiren çok yönlü bir konu niteliğindedir. Bu doğrultuda, çeşitli hukuk disiplinlerinin bir arada incelenmesi gereken bir çalışma ortaya çıkmıştır. Çalışmada, halka açık anonim ortaklıkta pay rehnine ilişkin uygulamada ve doktrinde tartışılan konulara genel hatlarıyla yer verilmekte olup gerekli yerlerde detaylı değerlendirmeler yapılmaktadır. Çalışmanın birinci ana bölümünde anonim ortaklık payı ve pay rehni kavramları açıklanarak anonim ortaklık payı üzerindeki rehin hakkına uygulanacak hükümler doğrultusunda söz konusu rehin hakkının kurulmasına ilişkin hususlar ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci ana bölümünde ise halka açık anonim ortaklık ve kayden izlenen pay kavramları incelenerek halka açık anonim ortaklıktaki payları konu edinen rehin hakkının kurulmasına ilişkin esaslar ve söz konusu rehin hakkının hükümleri ayrıca açıklanmaktadır. Son olarak, çalışmanın üçüncü ana bölümünde, halka açık anonim ortaklık payı üzerindeki rehin hakkının sona ermesi, paraya çevrilmesi ve rehin hakkının sona ermesinin hüküm ve sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pledge right over a publicly traded company's shares has become one of widely used collaterals in practice, since many companies have been offered to the public, have become publicly traded companies and subject to capital markets law. The subject matter of study basically requires examination of corporate law and capital markets law with respect to shares in joint stock company and property law with respect to right of pledge. In other aspects, it has been a multi-disciplined subject that requires various studies in the fields of negotiable instruments law and enforcement law. In this study, the issues discussed in practice and doctrine regarding pledge of shares in publicly traded companies are discussed in general terms and detailed evaluations are made where necessary. In the first part of study, concepts of shares in joint stock company and share pledge are explained and issues regarding establishment of the said pledge right are discussed in line with the provisions applicable to right of pledge over shares in the joint stock company. In the second part of study, concepts of publicly traded company and dematerialized shares are examined, and principles regarding establishment of right of pledge over shares in publicly traded companies and provisions of the said pledge right are further explained. Finally, in the third part of study, termination of such pledge right, its foreclosure and consequences of termination are evaluated.