Genel olarak fikir ve sanat eserleri ve bunlara internet yoluyla tecavüz ile sonuçları
General information about intellectual and artistic work violation of this work by internet and its results
  1. Tez No: 254571
  2. Yazar: İHSAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NECİP ORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku'nun insanın yaratıcı zihinsel faaliyetini ve bu faaliyet sonucu ortaya çıkan fikir ve düşünce ürünü uğraş konusu edinmiş hukuk dalı olması nedeniyle, bilgi ve fikri taşıyan, ileten ve sunan internet olgusu ile olan ilgisinin yoğunluğu da birçok hukuk dalından daha ileri düzeyde olmaktadır. İnternetin, bilgiye ve fikir ürünlerine ulaşma ile bunların iletiminde sunduğu avantajların yanında, hak ihlallerini kolaylaştırıcı yönünün de bulunması yadsınamaz bir gerçekliktir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte fikri hak ihlali metodlarına her gün yenileri eklenmektedir. İnsanoğlunun ortak kültür mirası olan fikir ve sanat eserlerinin ve bu eserlerin yaratıcısının haklarını korumayı amaçlayan bu hukuk dalı da kendi koruma mekanizmalarını yenilemek ve teknolojik olarak donanımlı olmak zorundadır. Çalışmamızın ilk bölümünün birinci kısmında; internetin temel unsurları, kullanılan iletim ve paylaşım metodları ile internet süjelerinin işlevleri ile sorumlulukları incelenmiştir. İkinci ve üçüncü kısmında ise 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserlerin neler olduğu, eser sahibinin hakları ve bağlantılı haklar incelenmiştir. Fikir ve düşünce ürünlerine internet yoluyla tecavüz halini oluşturan uygulama örnekleri ile fikri hakların dava yoluyla korunmasına ise çalışmamızın ikinci bölümünde yer verilmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik süreci içinde bulunması nedeniyle; mevzuatın uyumlaştırılması çabaları nedeniyle AT Direktiflerine gerekli olduğu ölçüde değinilmiştir. İnternetin anavatanı olarak adlandırılan ABD Hukuku'ndaki bazı kural ve uygulamalara da yol gösterici olması bakımından ihtiyaç duyulan durumlarda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intellectual and artistic work law?s matter is the creativity of person?s mental activities and the intellectual products that arise from these activities.As,the interest to the internet,which transmits,forwards and presents information and ideas has risen,intellectual and artistic work law is getting much more important than other legal branches. And as,internet has benefits that ease the access to information and intellectual products and that ease their transmission,situations that facilitate breach of rights have appeared.Due to technological development,methods of violations and intellectual rights have increased.This legal branh whose aim is to protect intellectual and artistic work,which is human being?s joint cultural heritage and to protect the creators of these works,is obliged to renew its protection mechanism and is also obliged to be technologically supplied. Basic factors of the internet,transmission and sharing methods used,functions and responsibilities of internet subjects are the matters of our work ,stated in first sectin?s first part.In the second and third part the work,according to 5846 numbered Intellectual and Artistic Work Law,rights of the creator of the work and related rights were discussed. Practise samples,which are demonstrating breach of intellectual work by internet and protection of intellectual rights by filing a suit,are dealt with in the second section of our work. Due to,Turkey is on its way to member of the European Union,Instruction of the EU were also discussed as needed,since legislation is to be accommodated.As,the US is the so-called native country of the internet,some US-regulations and practise were also discussed,as necessary to guide our work.