European security & defense policy what is needed for the European security?
Avrupa güvenlik ve savunma politikası Avrupa güvenliği için gerekli olan nedir?
- Tez No: 254570
- Danışmanlar: SOLİ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmanın amacı, Avrupa Birligi'nin güvenlik ve savunma politikasının önemini tartısmak ve ortak Avrupa kimliginin, bu politikanın hayata geçilmesinde önemli bir rol oynayabilecegini vurgulamaktır. Çünkü etkili bir güvenlik ve savunma politikasının olusabilmesi, ortak bir Avrupa kimliginin, ortak çıkarlar dogrultusunda yaratılması gereklidir. 1648 Westphalia Antlasmasın'dan bu yana güvenlik konuları, ulusal egemenlik ve ulusal kimlik baglamında degerlendirilmekte ve analiz edilmekte; çünkü ulusal güvenlik, ulus devletinin iç ve dıs egemenligi için hayati bir sembol teskil etmekte. Oysaki Avrupa Birligi ekonomik birlik konusunda önemli basarılar gerçeklestirirken, ortak Avrupa kimligi dogrultusunda politik birlik kuramamıstır; nedeni ise ortak çıkarlar temelinde ortak bir Avrupa kimliginin henüz olusamamasıdır. Aslında, Soguk Savas'ın baslamasından beri Avrupa Birligi, uluslararası alanda birlikte hareket etmek için güvenlik ve savunma politikasını gelistirmeye çalısmakta. Buna ragmen basarılı olamamıs, çünkü AB daha çok ekonomik bir güç ve birlik olma yolunda, bu durum da AB'nin askeri bir güç olmasının önünde önemli bir engeldir. Bunun yanında, Avrupa birligi ortak bir ordu, hava ve deniz gücü olusturmak için de yeterince politik iradeye sahip degildir. Bunun sonucunda, AB güvenlik ve savunma konusunda krizlere müdahale etmek için, ABD'den bagımsız davranacak sekilde ortak bir kimlik olusturamamıs ve dolaysıyla etkili bir uluslararası aktör degildir. Özetle, buradaki amaç, Avrupa Birligi'nin, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası konusunda gerçeklestirdigi çalısmaları ve projeleri analiz etmek, NATO ve ABD'den bagımsız hareket edebilmesi için ortak Avrupa kimliginin olusturulma gerekliligini vurgulamaktır. Çünkü ortak bir Avrupa kimliginin olusması durumunda AB uluslararası arenada birlikte hareket edebilecek ve küresel, bölgesel ve potansiyel bir askeri güç haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
This paper is prepared in order to analyze the current debate about the significance of common security and defense policy of the EU and its significant relations with the common identity, because achievement of a common security and defense policies is particularly depended the creation of a common European identity based on common interests for the future of European security. The security issues have been analyzed and managed through sovereign nations and its national identity, including national interests because a common national security is defined as pivotal symbol for internal and external sovereignty that is formed after political and security unity of the nation states by the system of Westphalia Treaty in1648. However the EU has just completed its economic union rather than political union due to lack of a common European identity and interests for security and defense policies. In fact, the security and defense policy of the Union has been transformed and evaluated in order to form a collective action in international relations since the end of Cold War. However the lack of a common identity has been an important briar against the European Union to be an effective actor in international affairs. In addition, the EU has the lack of a common identity including common interest to establish a common army, navy and air forces compare with the United State. As a result, the EU states are still failing to establish a common identity to act independently from the USA in order to organize large-scale operations in the provision of Armed Forces in crisis. Therefore, this study implies the importance of efforts of the European Union to strength the projects of CFSP based on a common European identity, which is an expression of the desire of the EU to develop its power regionally and globally, potentially autonomously from NATO and the USA.