Türk İş Hukukunda 625 sayılı Kanuna tabi olarak çalışanların hukuki durumu
Legal situation of the workers who are employeed in accordance with 625th Law Under Turkish Labour Law
- Tez No: 254572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜBRA DOĞAN YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalısmamızda son derece önemli bir kamu hizmeti olan egitim ve ögretimin, özel ögretim kurumları bünyesinde ortaya çıkardıgı is iliskileri incelenmistir. Bu kurumlarda çalısan tüm isçilerin degil özellikle farklı düzenlemelere tabi olan yönetici ve ögretmenlerin ve bunların isvereninin is iliskileri üzerinde durulmustur. Özel ögretim kurumları ile ilgili 1915 yılında çıkarılmıs talimatnamenin üzerinden elli sene geçtikten sonra kabul edilen 625 sayılı Kanun, sistematigi açısından son derece düzensiz olarak çıkarılmıs, içinde tanımlar kısmına yer verilmemistir. Terminoloji açısından yanıltıcı ibareler kullanılmıstır. Bu yasa dayanak alınarak çıkarılan yönetmelikler nicelik olarak çok fazla nitelik olarak ise karısık ve hatta bazı düzenlemeleri açısından kanuna aykırıdır. 2006 yılında özel ögretim kurumları yasa tasarısı gündeme alınmıstır. Her ne kadar tasarı bazı eksiklikleri ve hataları çözümlemisse de ne yazık ki tam anlamıyla ihtiyaçlara cevap verecek düzeye ulasamamıstır. Özel ögretim kurumları üzerinde idarenin denetimi kolluk denetimini asan ve hizmete içten müdahale sayılabilecek niteliktedir. 625 sayılı Kanun uyarınca özel ögretim kurumlarında çalısan müdür, diger yönetici ve ögretmenlerle yapılan sözlesmeler belirli süreli sözlesmelerdir. lgili Kanun, düzenledigi is iliskilerinin belirli süreli olması zorunlulugunu getirmis ve bu sözlesmelerde yazılı olma sartı aramıstır. Tasarı Kanunda yaptıgı en önemli degisiklikle yönetici ve ögretmenlerle yapılan sözlesmeleri asgari süreli sözlesme olarak düzenlemistir. Böylece yönetici ve ögretmenler belirli süreli sözlesme yapılması zorunlulugunun yarattıgı sıkıntılardan kurtulacaklardır. Her seyden önce diger sartlarında olusması durumunda is güvencesi hükümlerinden yararlanacaklardır. Belirli sürenin sonunda yıllarca çalıstıkları kurumun yeni bir sözlesme yapmak istememesi dolayısıyla issiz kalmak bir yana kıdem tazminatından da mahrum olmak gibi bir durumla karsılasmayacaklardır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the business relations, introduced by the critically important public service of education, within the framework of private education institutions. The emphasis is not on the employees of these institutions, but on the administrators, teachers, and their employers subject to different arrangements. The 625th law, accepted fifty years after the by-laws issued in 1915 regarding private education institutions, is systematically unorganized and lacks the definitions section.. Misleading expressions have been used in its terminology. The corporation by-laws based on this particular law are abundant in quantity but in quality they are confusing, and even illegal, in some of their arrangements.. In 2006, the draft of the private- education- institutions- law was put on the agenda. Despite the fact that some of its shortfalls and flaws have been resolved, it is unfortunately not at a level where it can meet certain needs. In accordance with the 625th law, aggrements made with principals, other administrators, and teachers are dated agreements. The most important change in the draft of the law has been the reformulation of the agreements done with administrators and teachers to be agreements of minimum dated periods. They will benefit from the occupational safety provisions with the presence of other conditions. They will not lose their jobs due to the refusal of their employer institution to renew their agreements at the end of a certain period. Furthermore, they will not have to face a situation where they will be denied severance pay