Türkiyede özelleştirme uygulamalarının karşılatırmalı analizi
The contrastive analiysis of privatization applications in Turkey
  1. Tez No: 254573
  2. Yazar: HATİCE DİLAVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKSEL AŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, özelleştirme tartışmasına baz teşkil edecek olan devlet anlayışında değişime paralel olarak özelleştirme uygulamalarının tarihi gelişimi; ekonomik etkinliğin merkezi planlı ekonomi şartlarında sağlanamadığı durumlar ve piyasanın başarısızlığını gidermeye yönelik serbest piyasa serbest rekabet ortamının oluşturulmasının gereğiyle birlikte ele alınmıştır. Özelleştirmenin dar ve geniş anlamdaki tanımlaması yapılırken, özelleştirmenin amaçları ve yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Dünya'da ki özelleştirme uygulamalarıyla ilgili olarak genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra, ülkemizde yapılmakta olan özelleştirme uygulamalarına ışık tutabilecek İngiltere, Meksika ve Arjantin deneyimlerine yer verilmiştir. Başlangıçtan günümüze Türkiye'de özelleştirme çalışmaları; yöntemleriyle birlikte kaynak kullanımları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çerçevede, yıllar itibariyle özelleştirme uygulamaları ele alınarak, özelleştirme uygulamalarının sonuçları değerlendirilmiştir, Türkiye için yabancı sermayenin gerekliliği dile getirilmiştir. Bu çalışmaların sonucuna göre, muhtemel tüm senaryolar için özelleştirme çalışmalarının hızlı bir şekilde devam edeceği beklenmektedir. Ayrıca, özelleştirme felsefesine değinilerek, ?Yapİşlet- Devret? modeli gözden geçirilip, ülkemiz için önemi ve gerekliliği hızlı büyüyen özelleştirme çalışmaları içerisindeki nispi payının artacağı öngörülmektedir. 1984 yılından bu yana uygulanan özelleştirme kanunları ve kanun hükmünde kararnameler tarih sıralaması itibariyle hukuksal çerçeve içerisinde incelenmiştir. Ayrıca, Anayasa ve özelleştirme konusuna değinilerek, uluslararası ticari tahkim kanunu ile ilgili Anayasa değişikliği nedenleriyle birlikte açıklanmıştır. Özelleştirmenin liberal bir anlayış içerisinde açıklandığı, özelleştirme yapılırken dikkate alınan ?kamu yararı? kavramının, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuk devletinin tanımına giren unsurlardan biri olarak nitelendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, historical evolution of the privatization practices in accordance with the government approach that constitutes a base in the privatization issue; is taken in consideration with the situations in which economic activities can not be conducted in centrally planned economy and the necessity of establishing a free competition environment in order to avoid the collapse of the market. The purposes and methods of privatization were analyzed in detail while the definition of privatization was made both widely and narrowly. After doing a general evaluation of privatization implementations in the world, experiences of England, Mexico and Argentina, which can help us in the privatization being done in our country, have been mentioned. Privatization attempts in Turkey until today and resource allocation with its methods were analyzed in detail. In this sense, the results of privatization implementations were assessed by taking into consideration the attempts done over years and the importance and necessity of privatization for Turkey were addressed. According to the conclusion of this study, the rapid continuation of privatization practices is expected to continue for all the possible scenarios. Furthermore, the Build-Operate-Tranfer Model was reviewed in accordance with the privatization philosophy and it is foreseen that this model will take its share in privatization practices of which importance and necessity are growing rapidly in our country. Privatization laws and regulations which have been implemented since 1984 are observed by chronological order within the framework of the law. Additionally, the subject ?constitution and privatization? was mentioned and the change in the constitution regarding international commercial arbitration was explained with its causes. The conclusion that privatization can be explained within a liberal approach and the ?public interest? concept, which is taken in consideration in the privatization process, is characterized as one of the issues covered by the definition of state by the Constitutional Court has been reached