The effects of capital account liberalization on the economic performance: The case of Turkey
Fınansal liberalizasyonun ekonominin performansı üzerindeki etkileri: Türkiye uygulaması
- Tez No: 254577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Teorik modeller, sermaye hesabı serbestleşmesinin ekonomik performans üzerindeki etkileri üzerine kesin öngürülerde bulunamamaktadır. Öte yandan, bu konudaki ampirik calışmalar da birbirinin tersi sonuçlara varabilmektedir. Sermaye hesabının tanımlanması ve ölçülmesindeki zorluklar bu sorunun merkezinde yeralır. Bu çalışmada, finansal açıklığın ölçülmesinde kullanılan veri kaynaklarını ve farklı açıklık ölçütlerini incelenmekte, ayrıca literatürdeki değişik ampirik çalışmaların sonuçlarını tartışmakta ve, aynı sorun üzerinde, Türkiye için kısa ve uzun vadede bazı sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Theoretical models do not provide unambiguous predictions for the effects of capital account liberalization on the economic performance. Empirical studies, on the other hand, yield different conclusions on the same issue. The difficulty of defining and measuring the capital account liberalization, which arises from the complex characteristics of international capital transactions, lies in the core of this. This study reviews the data sources used in measuring, so called, the financial openness of countries and gives a brief survey of different openness measures. We also discuss the different empirical results in the literature and provide long-run and short-run results for the case of Turkey on the same problem.