Ideological apparatuses of the (fantastic) state: Repressive and non-repressive state apparatuses in the 20th century dystopian novels
(Fantastik) devletin ideolojik aygıtları: 20.yüzyıl distopik romanlarında baskıcı ve baskıcı olmayan devlet aygıtları
  1. Tez No: 254581
  2. Yazar: DİLER İNAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde dört 20.yüzyıl distopik romanında (Biz, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya ve Fahrenheit 451) baskıcı ve baskıcı olmayan devlet aygıtlarının işleyişi Louis Althusser ve Michel Foucault'nun kuramları ışığında incelenmiştir. Birinci bölümde Althusser ve Foucault'nun kuramları çalışılmıştır. İkinci bölümde insanları denetim altında tutma mekanizmaları, üçüncü bölümde ise cezalandırma yöntemleri sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde cinselliğin hem bireylerin yaşamlarını hem de tüm toplumu yönetmek için nasıl kullanıldığı gösterilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde insanların zihinlerinin ideolojik aygıtlarla nasıl oluşturulduğu ve manipüle edildiği ve son bölümde de bütün bireyselliklerin tüm baskıcı ve baskıcı olmayan devlet aygıtlarıyla nasıl baskı altında tutulduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the functioning of the repressive and non-repressive state apparatuses in four 20th century dystopian novels (We, Nineteen Eighty-Four, Brave New World and Fahrenheit 451) is examined in the light of Louis Althusser?s and Michel Foucault?s theories. Thus, in the first chapter theories of Althusser and Foucault are studied. In the second chapter the mechanisms that are used to keep people under control and in the third chapter the methods of punishments are investigated. In the fourth chapter it is tried to be shown how sexuality is deployed to administer both the lives of individuals and the entire population. In the fifth chapter how people?s minds are formed and manipulated by ideological apparatuses is examined and lastly in the sixth chapter how all individuality is suppressed by all repressive and non-repressive state apparatuses is shown.