Türk düşüncesinde ulusal/kültürel kimlik konusu: 1970-1986
  1. Tez No: 7679
  2. Yazar: CENGİZ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET 1970-1986 dönemi düşünce dünyamızda ulusal/kültürel kimlik sorununun etkilerini araştırmayı amaçlayan bu çalışmada 15 yazarın deneme-inceleme türünden 20 eseri incelenmiştir. Kimlik kavramı ile ilgili tarihsel-kuramsal çerçevenin oluşturduğu giriş bölümünden, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde psikososyal kimlik sorununun değişik boyutları tartışılmıştır. Birbirinden çok farklı siyasal-ideolojik görüşlere sahip yazarların kimlik konusundaki görüşleri 5 ana grupta toplanarak tanıtılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın veri kapsamınım oluşturan 20 kitabın teker teker değerlendirmesi yapıldıktan sonra, sonuç ve değerlendirme bölümünde 5 grupta toplanan kimlik seçenekleri ve önerilerinin genel değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç ülkemizde 1970 sonrası dönemde ulusal/kültürel kimlik konusunun güncel bir sorun olduğu gerçeğinin incelenen tüm yazarlarca kabul edildiği görülmüştür. - Kimlik sorununun sınırlı bir alanını aydınlatmayı amaçlayan bu betimleyici çalışmanın kapsamını genişletmeye yönelik ileri çalışmalar için bazı öneriler formüle edilmişir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT, In this study the aim was to investigate the effects of the“national/cultural identity”problem on the Turkish national ethos, between the period of 1970-1986; hence 20 essays from 15 writers are evaluated, After the introductory chapter, which furnishes a historical-theoretical perspective on the identity concept, different aspects of the identity problem during the Ottoman and the Republican periods are discussed. Opinions of the writers who had different political-ideological perspectives are gathered under five categories and described. After the data collection phase of this study which consists of the comparison of 20 publications; in the results and discussions (V.) chapter, the identity concepts of these five groups and their suggestions are evaluated. All writers considered in the study seemed to agree that the national/cultural identity question constitutes an important problem in Turkey today. A number of suggestions are formulated at the end, for broadening the scope and for furthering the purposes of this descriptive study.