Minority press: The case of Greek-Orthodox minority of Istanbul and the Greek-Turkish relations, 1950-1955
Azınlık basını: İstanbul?daki Rum ? Ortodoks azınlığın basın incelemesi ve Türk ? Yunan ilişkileri, 1950 -1955
- Tez No: 254586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT OZKIRMLII
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez 1950-1955 tarihleri arasında İstanbul'da yayımlanan azınlık gazeteleri ile ilgili Rum Patrıkhanesi'nin arşivlerinde gerçekleştirilen bir kişisel araştırmaya dayanmaktadır. Çalışmada Apogevmatini gazetesi ana kaynak olarak kullanılmış ve Türk ? Yunan ilişkileri ile Rum Ortodoks azınlığın tutumları incelenmiştir.Araştırmaya konu olan sürenin başlangıç noktası çok partili dönemin başlangıcı ve ifade özgürlüğünün gündeme geldiği yıl olan 1950 olarak alınmıştır. Bitiş noktası ise azınlıkların hayatında büyük değişime neden olan 6-7 Eylül 1955 olarak belirlenmiştir.Türkiye ve Yunanistan'nin siyasi ortamı ile 6-7 Eylül 1955 olayları, etnik-ulusal ayaklanmalar açısından değerlendirilmiş ve Türkiye basınından Apogevmatini gazetesinin özellikleri tetkik edilmiştir. Son olarak söz konusu döneminin yazılarıa bakılarak azınlığın kendi özgür irade, uyum ve kimliği hakkında bazı gözlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a personal research on minority newspapers circulating in Istanbul during the years 1950-1955, which are gathered on the archives of the Ecumenical Patriarchate of Istanbul. Using one of the newspapers, Apogevmatini, as our main source of information, we examine the Greek-Turkish Relations and the attitudes of the Greek-Orthodox minority.Starting point of the research is year 1950 as this year can be seen as the start of the multiparty period which, which in turn allowed for more freedom in expression and our finishing point is the 6/7 September 1955 events, as they signalled a tremendous change in the minority life.In light of the events of 1955 and also the political environment in Turkey and Greece at the time, and after we evaluate the 6/7 September events from the point of view of ethno-national riots we proceed to examine the press and newspapers in Turkey and then we study the particular characteristics of Apogevmatini. Finally looking through articles from the period in question we make some observations about the minority, its self-determination, its congruence and its identity.