Eski Mezopotamya'da hukuk hareketleri ve düzenlemeler (Sümer, Babil ve Eski İsrail Hukuku)
The law acts in the ancient Mesopotamia and the law collections (Sumerian,Babylonian and Ancient Israeli Law)
- Tez No: 254587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİYAZİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızın amacı, tarihte yazılı hukukun ilk örneklerini vermiş olan Mezopotamya Uygarlıkları'nın hukuk sistemleri hakkında araştırma yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma, esas olarak Sümer, Babil ve Eski İsrail toplumlarının hukuk anlayışları ve hukuk düzenlemelerine ilişkin inceleme ve değerlendirmeleri içermektedir.Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Eski Mezopotamya tarihine ve buna bağlı olarak Eski Mezopotamya toplumlarının sosyal ve ekonomik yapıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Eski Mezopotamya ve Eski İsrail Hukuku'nun temel ilkeleri ve hukuk anlayışları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Eski Mezopotamya ve Eski İsrail Hukukları'nda yer alan hukuksal düzenlemeler ana hatlarıyla incelenmiştir.Çalışmam sırasında beni yönlendiren ve yardımlarını esirgemeyen Prof. Dr. Niyazi Öktem Hocama teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is researching about Mesopotamian Civilization?s law system which has given the first examples of statute law. In accordance with this aim, this study, mainly, contains researchs and evolutions about society of Sumerian, Babylonian and Ancient Israeli law concepts and law regulations.Our study contains three parts. In the first part, information has been given about history of Ancient Mesopotamia and, depending on this, social organism of society of Ancient Mesopotamia. In the second part, there have been asserted about basic tenets and law concepts of Ancient Mesopotamian and Ancient Israeli Law. In the third part, Ancient Mesopotamian Law and Ancient Israeli Law have been studied substantially.I have special thanks to my advisor Prof. Dr. Niyazi Öktem, because of his helps and guidance, during my study.