Halide Nusret Zorlutuna'nın otobiyografisinde bir devri gömmek
Burying an era in Halide Nusret Zorlutuna's autobiography
- Tez No: 254596
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, 1901-1984 yılları arasında yaşamış olan Cumhuriyet döneminin kadın şair, yazar ve öğretmenlerinden biri olan Halide Nusret Zorlutuna'nın Bir Devrin Romanı adlı otobiyografisinde, 1904-1929 yılları arasında meydana gelen toplumsal dönüşümü sunuyor gibi yaparak, yaşadığı döneme dair tarihsel bilgiyi yanıtlamaktan çok, soru işareti yarattığı tartışılmıştır.Yazarın üstü kapalı anlatımı, yaşam tarihi anlatısı boyunca vurguladığı örtük laik kimliğinin Cumhuriyet'in modern ve idealist öğretmeninin ilk temsilcisi olan Çalıkuşu Feride karakteri ile benzer ve çelişen yönleriyle ilişkilendirilerek incelenmiştir.İçselleştirdiği antiemperyalist ideoloji ve müslüman milliyetçiliğe aitöğeleri metne yansıtarak muhafazakarlık vurgusu yapan Halide Nusret'ingerçek benliğiyle yüzleşemeyen ve yazdığı metin üzerinden egosunu tatminederek yaşadığı devri realist bir şekilde anlatmayarak o devri tarihe gömenbir otobiyografik anlatı sunduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life narrative of Halide Nusret Zorlutuna (1901-1984), who is one of the women poets, writers and teachers of the Turkish Republican period, is discussed in terms of the writer?s fictionalized imaginations as way of portraying a national social transformation period that covers the years of 1904-1929.The fanciful narrative of the writer is examined in connection with the similiar and contrasting character traits of Çalıkuşu Feride, who is the first representative of the modern and idealist teacher of the newly established Republic.Halide Nusret, who had internalized the peculiarities of anti-imperialist ideology along with religious nationalism, presents an autobiographical narrative that neither comprises a realistic view of her time, nor faces with her real identity. As a result, it is concluded Halide Nusret proposes an ego satisfying ife narrative that could only be named as Burying an Era.