Between modernisation and conservatism: The Şanlıurfa case
Modernleşme ve muhafazakarlık arasında: Şanlıurfa örneği
  1. Tez No: 254602
  2. Yazar: TUBA COŞANDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmada Şanlıurfa'nın ?muhafazakar? imajını, ve bu imajın neden ve sonuçlarını tartışmayı hedefliyorum. Bunun için öncelikle kısaca muhafazakarlık teorisi açıklanacak. Ayrıca Urfalıların ve devletin bu imajın oluşmasındaki etkileri göz önüne alınarak bu imajın oluşması tartışılacak. Türk modernleşmesi ve Türk muhafazakarlığı, Urfa'nın muhafazakar imajı üzerindeki etkilerini görebilmek için incelenecek. Böylece muhafazakarlık, Türk muhafazakarlığı ve Türk modernleşmesi, Urfa'da muhafazakarlığı anlamak için tartışılacak. Bunun yanı sıra, Urfalıların bu imajı nasıl yorumladıkları, Urfa ve devlet muhafazakarlığıyla nasıl mücadele ettikleri; Urfa'da ve Urfalı için muhafazakarlık, ve modernliğin anlamlarını anlayabilmek için incelenecek. Böylece devlet politikaları ve Urfa'nın koşulları karşısında Urfalıların yaşamda kalma mücadeleri tartışılacak. Sonuç olarak, bireylerin sosyal ve politik yapıyla mücadele etme imkanları Urfa örneğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
I intend to explain the ?conservative? image of Urfa, and discuss about the reason and consequences of this image. Therefore, conservatism will is argued in the first part briefly. Additionally, construction of this image will be discussed considering the effect of the state and Urfalıs on the construction process. Additionally Turkish modernism and Turkish conservatism will be studied to see their effect on Urfa?s conservative image. Thus, conservatism, Turkish conservatism and their relevance with Urfa?s conservative image will be discussed to understand conservatism in Urfa. Furthermore, the interpretation of Urfalıs of this image and their struggle with conservatism of Urfa and conservatism of Turkish state will be discussed to see the meaning of conservatism and modernism in Urfa, and for Urfalıs. Therefore, the survival tactics of Urfalıs with the politics of the state and the life conditions in Urfa will be studied. As a result, the possibilities for individual?s to resist to the social and political structure will be investigated in Urfa case.