Pairs trading in XU100
İMKB 100 de ikili alım satım
- Tez No: 254603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada market dostu ikili alım satım yöntemi incelenmiştir. İkili alım satımdaki temel düşünce, uzun dönemde birlikte hareket eden iki hisse senedi bulmak ve kısa dönemde bu iki hisse senedinin uzun dönemli ilişkisinde bir bozulma olduğunda bundan faydalanmaktır. İkili alım satımda önemli olan hisse senetlerinin fiyatları değil, fiyatlarının birbirlerine oranıdır. İkili alım satım yöntemi, ikili alım satıma konu olan hisse senetlerinin uzun dönemdeki fiyat oranlarında bir sapma olduğunda, fiyatı çok artmış hisseyi satıp yerine fiyatı geri kalmış hisseyi almamızı böylelikle kar yapmamızı söyler. Bu çalışmada klasik ikili alım satım yöntemleri yerine market dostu ikili alım satım yönteminin IMKB ye etkilerini inceledik. Bu stratejinin performansını artırabilmek için ikili alım satıma konu olacak hisse senetlerini seçerken bazı kısıtlamalar kullandık. Herşeyden önce, sadece finansal açıdan iyi durumda olan şirketlerle ilgilendik. İkincisi, ikili alım satıma konu olacak şirketleri seçerken, mutlaka aynı sektörde faaliyet gösteren şirketler olmasını şart koştuk. Üçüncüsü, klasik ikili alım satım stratejilerinin tersine, her zaman her dakika hisse bulundurmak yerine, zaman zaman tamamen hisse senedi piyasasından çekilip nakitte bekledik. Borsanın çöküş zamanlarını önceden tahmin edebilmek için DI+/DI- indikatörünü kullandık. Son olarak, modelimiz statik bir model değil dinamik bir modeldir. İkili alım satıma konu olan hisse senetlerinin hangileri olduğu modelimizde sürekli güncellenmektedir. Son olarak, bu yöntemle her ne kadar klasik ikili alım satım yöntemlerine göre daha iyi sonuçlar elde ettekse, sermaye piyasalarına yatırım yapmak isteyen kimseler, bu yatırım aracının bazı riskler taşıdığını, ve hiç risk taşımayan mükemmel bir strateji bulmamın mümkün olmadığını bilmelidirler.
Özet (Çeviri)
In this paper, we have studied market behavioral (market friendly) pairs trading. The idea in pairs trading is basically to determine the long run relationships between the prices of two financial assets, and take the advantage of the short run deviations from this relationship. Pair trading is based on the idea that if historical price series of some chosen stocks have a stable relationship in the long run, any deviation from the long run relationships between the assets should be treated as mispricing between these two stocks and it suggests having a long position in the undervalued assets by selling the overvalued one. In this study a market behavioral (market friendly) pairs trading strategy is used to examine the empirical results in IMKB. In this paper there were some risk controls to improve the performance of the strategy. Some restrictions were imposed while choosing the appropriate stocks for pair trading. First of all, we were only interested in stocks whose companies are financially doing well. Secondly, the pairs are formed by the stocks which are operating in the same sector. Thirdly, unlike the classical pair trading strategies, we did not carry positions on the stocks all the time; instead, there were some periods of times that we only held cash but nothing else. When economic climate was not appropriate, we chose to wait in cash. The indicator DI+/DI- was used to check whether economic climate is appropriate for investing in stocks. Moreover, our model was not a static model but a dynamic one. Finally, even though, the return results were significantly good in the market friendly pairs trading strategy, investors should keep in mind that making investment on a stock exchange market carries some risks and it is not possible to build a totally risk-free strategy.