Rekabet Hukukunun ihlalinden doğan zararlar ve bu zararların tazmini
Antitrust damages and compensation of these damages
- Tez No: 254610
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEREM CEM SANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
13.12.1994 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da (?RKHK?), rekabet hukuku ihlallerine karşılık öngörülmüş olan idari yaptırımların yanı sıra, özel hukuk yaptırımları da yer almaktadır. Söz konusu bu özel hukuk yaptırımları, RKHK'un 56 vd. maddelerinde düzenlenen rekabet hukuku ihlalinden doğan zararların tazmininden ibarettir. Kanun koyucunun, tazminata ilişkin düzenlemeler getirmesinin nedeni, rekabet hukuku ihlalleri nedeniyle zarar gören teşebbüslerin zararlarının tazmininden ziyade, piyasalardaki rekabetin sağlanmasıdır. RKHK'da getirilen düzenlemelerden hareketle açılacak olan tazminat davalarında zararın hesaplanması, bu zararların tazminatın tayininde esas oluşturması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Rekabet hukuku ihlalleri nedeniyle ortaya çıkan zararlar tek tip olmadığı gibi, bu zararların tek bir hesaplama yöntemiyle tespit edilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle birbirinden farklı ve teknik analizler gerektiren hesaplama yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. RKHK'da yer alan tazminat kurallarına ilişkin en çarpıcı düzenleme ise üç kat tazminat hükmüdür. RKHK'un 58. maddesinin 2. fıkrasında hakime, belli şartların oluşması ve zarar görenlerin talebi halinde üç kat tazminata hükmetme yetkisi verilmiştir. Kanun koyucunun burada, Borçlar Kanunu ile getirilen ?tazminatın üst sınırını uğranılan zarar miktarının belirlemesi? gerekliliği gibi temel esaslardan ayrıldığı görülmektedir. Kanun koyucunun üç kat tazminat hükmü ile asıl amaçladığı ise, zarar gören teşebbüsler üzerinde teşvik edici bir rol oynayarak, açacakları tazminat davaları ile piyasalardaki etkinliğin ve rekabetin sağlanmasıdır. Son olarak, Türk hukuk sisteminde oldukça yeni bir alan olan rekabet hukukundan doğan zararların tazmini konusunun, ABD ve Avrupa Birliği'ndeki uygulamalara ve getirilmekte olan yasal düzenlemelere bakıldığında giderek önem kazanacağı ve tazminat hükümlerine daha yaygın bir şekilde başvurulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Law on Protection of Competition numbered 4054 (the Competition Law), which entered into force on 13 December 1994, the civil law sanctions are also regulated alongside the administrative sanctions. Such civil law sanctions are mostly the indemnification clauses set forth in Article 56 and the following articles of the Competition Law regarding the compensation of the damages arising from actions which constitute competition law breaches. The main motive of the legislator in regulating the indemnification clauses relating to the compensation of the damages arising from competition law breaches is to ensure and protect the competition in the markets rather than mere compensation of the damages of the concerned undertakings. Calculation of damages in compensation lawsuits to be filed in accordance with the indemnification clauses provided under the Competition Law has great importance in determination of the compensation amount, as the amount of the damages usually constitutes the basis for the compensation amount. The damages arising from competition law breaches do not necessarily have a single type or form and likewise, it is not possible to calculate the damages with a single method. Therefore, different methods including technical analyses are needed for the calculation of these damages. The most striking provision among the indemnification clauses in the Competition Law is the one about the treble damages. Pursuant to paragraph 2 of Article 58 of the Competition Law, if the necessary conditions are maintained, the judge may tender treble compensation penalty upon request of the claimant. With this principle, the legislator left the main rules in the Turkish Code of Obligations such as ?the incurred damages determine the upper limit of the compensation amount?. The main objective of the legislator with this treble damages is to encourage the damaged undertakings to initiate compensation lawsuits and thus, to ensure the efficiency and competition in the markets. Finally, as the indemnification clauses and compensation lawsuits for damages arising from competition law breaches are considerably new subjects in Turkish legal system, and with regards to the progress in US and European Union regulations and practices, it is not difficult to envisage that such antitrust damage actions will become more important and will be referred to a lot often in the near future.