Elektronik imza uygulamasında kullanılan zorunlu ve ihtiyari dokümanlar
Mandatory and optional documents to be used for the electronic signature application
- Tez No: 254609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektronik imza uygulamasında kullanılan ihtiyari ve zorunlu dokümanlar, uygulamanın hukuki alt yapısını ortaya koymakla birlikte, uygulamanın teknik bazı özelliklerinin kullanılabilmesini de sağlarlar. Elektronik imza uygulamasında, mevzuattan kaynaklanan sorumlulukların yanı sıra katılımcılara ait sorumluluk yapısı yine kullanılan ihtiyari ve zorunlu dokümanlarla belirlenir. Katılımcılar ve sorumlulukları, elektronik imza uygulamasının teknik özelliklerine göre değişir. Elektronik imza uygulamasında kullanılan sözleşmeler dışındaki dokümanlar genellikle tek taraflı irade beyanı yapısında olup katılımcılar bu beyanla hem diğer katılımcılara hem de regülatöre karşı beyanlarıyla bağlı duruma gelirler. Ülkemizde, elektronik imza uygulamasında kullanılan son kullanıcı sözleşmeleri, kurumsal başvuru sözleşmeleri, sertifika uygulama esasları, sertifika ilkeleri, zaman damgası uygulama esasları, zaman damgası ilkeleri ve imza ilkeleri dokümanları, Elektronik İmza Kanunu, Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat doğrultusunda hazırlanmalıdır. Bu dokümanların ayrıca RFC, ETSI ve CEN tarafından yayınlanan ve elektronik imza mevzuatı ile zorunlu veya ihtiyari uyumluluk getirilen dokümanlarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
As the mandatory and optional documents that are used in electronic signature constitute the legal infrastructure of the application; they also ensure the use of several technical specifications thereof. Within the scope of electronic signature application; not only the liabilities arising from the related legislation but also the liability structure pertaining to the participants is to be determined by the mandatory and optional documents that are being used. The participants and their liabilities vary depending on the technical specifications of the electronic signature application. The documents that are used in the electronic signature application except for the agreements have the character of a unilateral declaration of will by which the participants became bound towards the other participants and the regulator as well. In Turkey the documents used in the electronic signature application these being the end user agreements, corporate application agreements, certificate policies and certificate practice statements, time stamp policies and time stamp practice statements and signature policies shall be drawn up in accordance with Electronic Signature Law, Code of Obligations, Commercial Code, Law Concerning the Consumer Protection and the related legislation. It is of great importance that the aforementioned documents also comply with the documents that are published by RFC, ETSI and CEN and with which compliance is required by electronic signature legislation.