The new framework of civil-military relations in Turkey in the post-february 28 era
Türkiye'de asker-sivil ilişkilerinin 28 şubat sonrası dönemdeki yeni çerçevesi
  1. Tez No: 254611
  2. Yazar: SEVGİ AKARÇEŞME
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SOLİ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'de 28 Subat sonrası dönemde Asker-Sivil liskilerini konu alan bu tez, Türk demokrasisinin ve özelinde asker-sivil iliskilerinin analizini yapmakta, Türkiye'de asker-sivil iliskilerini ve Türk demokrasisinin problemlerini ele almaktadır. Türkiye'de askerin seçilmislere üstünlügünün en temel kanıtları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) özerkligi ve kararlarından dolayı hesap verme yükümlülügü olmamasıdır. Askerin üstünlügünün daha iyi anlasılabilmesi için, Türkiye'deki devlet ve hükümet ayrımını ve merkez ve çevre arasında sürmekte olan iktidar mücadelesini bilmek gereklidir. Bütün darbeler ordunun kendi kendini sorumlu kıldıgı rejimin bekçisi olma rolüne dayandırılarak mesrulastırılmıstır ki, bu rol, sivil üstünlügünün saglanması önünde temel engellerden biri olarak durmaktadır. AB üyelik süreci asker ve siviller arasındaki iktidar savasının son muharebesi gibi görünmektedir ve bu mücadelenin sonucu Türk demokrasisinin rotasını da tayin edecektir. Sonuç olarak bu tez, AB üyelik sürecinin, asker üstünlügü üzerindeki olası etkilerini tartısmakta ve kaybedileceklerin büyüklügü göz önüne alındıgında askerin ve merkezdeki hakim elitin kolay kolay teslim olmayacagını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis on the new framework of civil-military relations in Turkey after February 28 era argues that the military is superior to the civilians. It is useful to know the stategovernment distinction in Turkey along with the ongoing center-periphery power struggle to have a more accurate understanding of the military supremacy in Turkey. The lack of debate and a culture of resistance are also among factors that contribute to Turkey?s current problematic shape of civil-military relations. All interventions were justified based on the self-ascribed duty of guardianship of the TGS that constitutes one of the main obstacles for civilian supremacy. It seems that the European Union process is likely to be the ultimate battleground in the war of power between the military and civilians and its outcome could determine the path of Turkish democracy. Overall, this thesis claims that the military and the establishment at large, are not likely to surrender easily given the history of the military dominance, lack of civilian culture and the high economic and political stakes involved.