Central Bank balance sheet and predictability of financial crises: 2001 Turkish case
Merkez Bankası bilançosu ve finansal krizlerin tahmin edilebilirliği: 2001 Türkiye örneği
  1. Tez No: 254619
  2. Yazar: BAHAR ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SÜERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Globalleşen ekonomide semayenin serbest dolaşımı finansal piyasarda gerginliğin artmasına neden olmuştur. Geçmiş dönemlerde gelişemekte olan ülkelerde finansal kriz önemli bir olgu olarak ortaya çıkmakta ve bu durum finansal krizlerin önceden tahmin edilebilirliği yönündeki endişeleri doğurmaktadır. Uzmanlar olabilecek finansal krizleri önceden tahmin edebilmek için çeşitli yöntemler geliştirdiler. Bu çalışmada Merkez Bankası Bilançolarının finansal krizlerin tahmin edilebilirliği yönünde önemli sinyaller verdiği ve beli başlı bazı ekonomik göstergelerin kriz dönemi öncesinde farklılaştığı tartışılmaktadır. Öncü göstergeler kriz döneminden 24 ay öncesinde eşik değerinden farklı değerler almaktadır ve bu durum ekonomi için bir tehlike olarak kabul edilebilir.Bu açıdan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilançoundaki öncü göstergerler incelenmiş ve finansal kriz için kanıtlar olduğu fakat Türkiye'nin yapısal problemleri nedeniyle bu sinyallerin göz ardı edildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent decades the financial crises started to be a common phenomenon among the developing countries and this raised the concerns of predictability of financial crises. Scholars aimed to develop certain approaches in order to predict future financial crises. This paper argues that Central Bank Balance Sheet may provide the necessary signals for predicting a financial crisis and certain economic indicators tend to behave differently prior to the crisis period. The leading indicators may take values different than the threshold starting from two years ahead (or 24 months) and this may be perceived as a threat for the economy. In this respect, the leading indicators of Turkey Central Bank Balance Sheet is investigated and it is understood that there are evidences for the financial crisis but it was underestimated due to the structural problems of the Turkish economy.