İnternet reklamcılığı: internet kullanıcılarının internet reklamcılığı konusundaki tutum ve davranışları
Internet advertising: the attitudes and behaviours of internet users about internet advertising
  1. Tez No: 254638
  2. Yazar: AHMET SARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yıllarda, ekonomideki ve iletişimdeki küreselleşme eğilimlerine paralel olarak,piyasa ekonomilerinin işleyişinde üretim ve dağıtım süreçlerine kıyasla reklam boyutu giderekbaskın hale gelmiştir. 1990'lardan itibaren internet teknolojisi gündelik hayatın hemen hemenher alanında giderek artan bir önem ile belirleyici etkiye sahip olmuş, reklamcılıkfaaliyetlerinin de önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Hızla gelişen interaktif iletişimsüreçleri firmaların internet reklamcılığına olan ilgisini daha da artırmıştır. İnternetreklamcılığı başlangıç aşamalarında birkaç uygulama şekli ile gerçekleştirilirken, artanteknolojik imkanlar sayesinde, artık birçok uygulama şekli ile karşımıza çıkmaktadır. Buçalışmada, internet reklamcılığına ilişkin tanımlar, avantajlar ve dezavantajlardeğerlendirilerek, internet reklamcılığının diğer reklamcılık biçimleri arasındaki giderekartan önemi açıklanmaya ve vurgulanmaya çalışılmıştır. Buna ek ve tamamlayıcı olarak,Atatürk Üniversitesi'nde görevli akademik personelin örneklemini oluşturduğu bir sahaaraştırması ile internet kullanıcılarının internet reklamlarına karşı tutum ve davranışlarıbelirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, in parallel with globalization tendencies in the economy andcommunication realms, production and distribution processes within the market economiesare dominated by the fact of advertisement. Beginning from 1990s, internet technology hasbeen gaining a determining effect with a growing importance on every areas of ordinary dailylife and also it became an important component of advertising activities. Fast developingcommunication processes increased firms? interest in internet advertising. At its beginningphases, internet advertising was being realized through only several application forms, andthanks to the developments in communication technologies, now it has many different forms.In this study, it is aimed to explain and emphasize the growing importance of internetadvertising among other forms of advertising by evaluation the definitions, advantages anddisadvantages attributed to internet advertising. In addition and complementary to this, by afield survey conducted upon a sample constituted by academic staff of Ataturk University, it isaimed to determine the attitudes towards and behaviors about internet advertising of internetusers.