Temel bileşenler analizi ve bir uygulama örneği
Principal component analysis and an aplication
- Tez No: 254639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, çok değişkenli istatistiksel analiz teknikleri hakkında genel bilgiverilmiş olup temel bileşenler analizinin önemi, özellikleri, sağladığı faydalar veanalitik hesaplamaları gibi konular hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.Temel bileşenler analizi hakkında teorik bilgiler verildikten sonra bir uygulamaörneği verilmiştir. Uygulama örneğinde Erzurum il merkezinde ikamet eden yetiştinbireylerin Erzurum'daki toplu taşıma araçlarından duydukları memnuniyet belirlenmeyeçalışılmıştır. Bu amaçla Erzurum'daki toplu taşıma araçlarından duyulan memnuniyetibelirlemek, farklı düşünceleri saptamak için bir anket hazırlanmış ve Erzurum ilindekiPalandöken, Dadaşkent, Yakutiye ve Kazım Karabekir belediyelerinde ikamet eden 548örnek haneye anket uygulaması yapılmıştır.Anket sonucu elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programında analiz edilerekdeğerlendirilmiştir. Frekans ve yüzde dağılımları kullanılarak katılımcıların ankettesorulan sorulara hangi oranda cevap verdikleri belirlenmeye çalışılmış ve temelbileşenler analizi yöntemiyle de faktör grupları oluşturularak değişken sayısıazaltılmıştır. Elde edilen sonuçlar araştırma sonunda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is provided information about the Multivariate Statistical Analysistechnique and the detailed information about the importance and features of theprincipal components analysis, its benefits and the analytical calculations of them.An application example is given after giving theoretical information about theprincipal components analysis. The application example was aimed to identify the levelof satisfaction of adults living in urban Erzurum from public transportation. Aquantitative questionnaire is prepared in order to determine the satisfaction level anddifferent perceptions from and about the public transportation in Erzurum. This surveyis carried out 548 sample households which reside at Palandöken, Dadaşkent, Yakutiyeand Kazim Karabekir municipalities in Erzurum.The obtained data is analyzed via using SPSS 11,5 package program. Responseratios that are given by the participants to the questions are determined via runningfrequency and percentage distributions. The number of variables is decreased viacreating factor groups through method of principal components analysis. The obtainedresults are explained in the findings section of the study.