İlköğretim ikinci kademe 1981 ile 2005 Türkçe programlarının kaşılaştırmalı olarak incelenmesi
The analyzing of primary education secand grade Turkish programmes of years 1981 and 2005 as com parative
  1. Tez No: 254652
  2. Yazar: BİRCAN EYÜP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE KIRBAŞOĞLU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalısmada ?lköğretim ?kinci Kademe 1981 ile 2005 Türkçe Programlarının karsılastırılmasıyapılarak, iki program arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin tespit edilmesi amaçlanmıstır.Yapılan arastırma, literatür taramaya ve tarananlarla ilgili durumu belirlemeye çalıstığı için,arastırmada betimleme yöntemi ve tarama metodu kullanılmıstır.Çalısmada öncelikle Cumhuriyetten günümüze Türkçe öğretimi hakkında bilgi verilmistir.Karsılastırılan programlar genel amaçlar, temel beceriler, Atatürkçülük konuları, yöntem ve teknikler,ölçme değerlendirme, sınıflarda islenen edebî türler bakımından ele alınmıstır. Ayrıca 2005programında yer alan `Temalar' bölümünden de bahsedilmistir.Yapılan çalısma sonunda 1981 ile 2005 programı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespitedilmistir. 1981 programında amaç ve davranısların yaptırıcı kisiye (öğretmen), 2005 programında iseyapan kisiye (öğrenci) yönelik olusturuldukları görülmüstür. 2005 programının, etkinlik ağırlıklı birprogram olduğu belirlenmistir. 2005 programında, 1981 programına oranla bilgiye çok az yer verildiğianlasılmıstır. Her iki programda da değisen toplum beklentileri ve gelisen eğitim uygulamalarınınprogramlara yansıtılmaya çalısıldığı tespit edilmistir.1981 programında görülen eksikliklerden dolayı 2005 programı hazırlanmıstır. Fakat 2005programının da eksikleri olduğu için program gelistirme çalısmalarına devam edilmesi gerekildiğidüsüncesine varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the second step of primary education between turkish programme of 1981 and2005, have compared and also tried to aim, what are the similarities and differences between these twoprogrammes.Describe and research methods which are used in this study, the reason of litereture researchand analayse of the research.In this study, firstly, it has information about turkish education since republic time, tilltoday. Education programs compared were general purposes, fundamental skills, subjects related toAtaturk?s principals, methods and techniques, measurements and evaluations, curriculums in classes.Also it has mentioned about 'Subjects' which is in section of 2005 programmes.By the end of the study, it has discovered the similarities and differences between 1981 and2005 programmes. The results has shown that action and aim are related to the teachers inthe programme of 1981, and action and aim are related to the students in the programme of 2005. Ithas decided that the programme of 2005 is mostly connected with activity. In programme of 2005it has mentioned less information compared to the programme of 1981. It seems both theseprogrammes have tried to answer the wishes of the community and the new education technics.The reason why the 2005 programme was developed is because there were some vitalinformation left out of 1981`s programme. Yet, to this day, developments are still under way,as 2005`s programme still did not specify all the points.