1980 sonrası Türk dış politikası'nda suyun yeri ve önemi
The place and importance of water in the Turkish foreign policy after 1980s.
  1. Tez No: 254653
  2. Yazar: ABİDİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ANZERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarih boyunca sürekli olarak gelişme çabası içinde olan insanoğlu sayısız icatlarının, başka dünyaları arayan uzay çalışmalarının, yarattığı gökdelenlerle dolu şehirlerin yanısıra 21. yüzyıla gelindiğinde yüzyılın en önemli değerlerini de keşfetmiş bulunmakta ve kendi eli ile yoketmek üzere olduğu doğaya yeniden dönüş yapmaya çalışmaktadır.İçinde bulunduğumuz yüzyılda en temel değerlerimizden olan toprağımız tarım ilaçları ve nükleer patlamalarla, atmosferimiz salınan gazlarla kirletilmiş, tahrip ettiğimiz doğada ise yeterli içme ve kullanma suyu bulunamaz olmuştur. Bu şartlar altında her türlü gelişme bir yana, içinde bulunduğumuz yüzyılda su, hava ve toprak en önemli değerler haline gelmiştir.Bu çalışmada artık sınırlı ve hatta kıt bir kaynak olan su konusu ele alınmıştır. Çalışmamız, üç ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; tanımlar, sınıraşan suların uluslararası hukuktaki yeri, suların ulaşım dışı kullanımlarına ilişkin uluslararası su hukukunun gelişimi, faydalanma hakkına ilişkin yaklaşımlar ile Türkiye'nin taraf olduğu düzenlemelere yer verilmiştir.İkinci bölümde; dünyadaki su kaynakları, Türk Dış Politikası'nı etkileyen önemli akarsular ile su sorununa taraf ülkelerin su kaynakları hakkındaki bilgi ve veriler ortaya konmuştur.Üçüncü bölümde ise; Türk Dış Politikası'nın temel ilkelerinden bahsedilerek, kronolojik bir bölümleme ile su sorunu 1980 öncesi ve 1980 sonrası dönem olarak ayrı ayrı incelenmiş, soruna taraf ülkelerin yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Apart from countless inventions, space explorations for other worlds, cities filled up with the towers he created, the human being, who has searched for development during the history, has discovered the most significant values of the 21st century, and now he tries to regenerate the nature which has almost been destroyed by himself.In the current century, one of our major values, our soil, has been polluted by pesticides and nuclear explosions, our atmosphere has been polluted with gas emissions and transformed into an unbreathable type, and water resources can not be easily founded due to concretion, global warming and similar human actions. Under these circumstances, water, air and soil have become the most significant values in the current century besides other developments.In this study, water, as a limited and indeed a scarce resource, has been discussed. The study is comprised of three main sections.In the first section, definitions, the position of transboundary waters in international law, the development of water law regarding its use of non-transport purposes, approaches on the right to benefit, and regulations to which Turkey is a party have been addressed.In the second section, information related to the water resources, important rivers affecting Turkish Foreign Policy, and resources of those countries which are parties to water conflict has been stated.As for the third section, while mentioning the basic approaches of Turkish Foreign Policy, water conflict has been reviewed with a chronological classification of ?pre 1980? and ?post 1980?, and approaches of those conflicting countries have been stated.