Bilgi yönetimi sürecinde bilginin paylaşılması ile ilgili bir araştırma
A research about knowledge sharing in related with knowledge management process
- Tez No: 254673
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilgi yönetiminin giderek artan öneminin organizasyonlar tarafından yeterince vedoğru bir sekilde anlasılıp anlasılamadığı bir soru isaretidir. Baslıca hedefi örgüt içindekibilgiyi örgütün tüm üyeleri tarafından kullanılabilir, erisilebilir ve iletilebilir hale getirmekolan bilgi yönetiminin etkinliğinin sağlanabilmesi için organizasyonlar tarafından teknikalanlara yönelinmekte, bilgi yönetiminin en önemli olgusu olan insan faktörünü ve bilgipaylasımını göz ardı edilmektedir.`Bilgi Yönetim Sürecinde Bilginin Paylasılması ?le ?lgili Bir Arastırma' adlı buçalısma organizasyonlarda bilgi paylasımı üzerinde durmakta, bilgi paylasım olgusununorganizasyon büyüklüğü ve performansı ile iliskisini arastırmakta, organizasyonların sahipoldukları bilgi yönetim ve paylasım araçları ve bilgi paylasım kanallarını incelemektedir.Alan arastırması ile yürütülen arastırma sonuçlarında bilgi paylasımı ileorganizasyon performansının pozitif iliskili olduğu , organizasyon büyüklüğü arttıkça sahipolunan bilgi yönetim ve paylasım araçlarının arttığı, buna karsın bilgi paylasımınınazalmadığı tespitleri çalısmanın en önemli bulgularıdır.
Özet (Çeviri)
It is a question mark that knowledge management gradually increasing importance isreally and adequately discovered by organization. The main aims of knowledge managementprovide useful, available and transferable organizational knowledge. To increase theefficiency of knowledge management, organizations research technical area not only technicalarea is required for the efficiency of knowledge management but also human factor andknowledge transformation are the most important criteria which are not to take intoconsideration.`A research about knowledge sharıng ın related wıth knowledge managementprocess? is research knowledge transformation in the organization, relation betweenorganization performance, capacity and knowledge transformation and finally tools andchannels that organizations have for the knowledge transformation.In this study questionnaire was used to collect data from organization. As a result ofcollecting data, it was proved that positive relation between knowledge transformation andorganization performance, higher number of tools organizations have when organizationshave higher capacity, on the other hand frequency of knowledge transformation is lower thishigher capacity organizations, all of the above results are the most important result of thisstudy.