Endüstri işletmelerinde transfer fiyatlama sistemi ve performans ölçümünün stratejik maliyet yönetimi açısından değerlendirilmesi ve bir uygulama örneği
Assesment and an example of transfer pricing system and performance measurement from the view of strategic cost management in the industrial enterprise
- Tez No: 254684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Merkezkaç yönetim anlayışını uygulayan ve sorumluluk merkezlerini açık bir biçimde tanımlayan işletmelerde üst yönetim, bölümlerin performansını değerlendirmek için, bölümler arasında yapılan mal ve hizmet transferlerinde kullanılan transfer fiyatlarını kullanabilmektedir. Transfer fiyatları, işletme içindeki sorumluluk merkezlerinin performanslarının değerlendirilmesi ve bölüm yöneticilerinin işletme hedefleri ile uyumlu olup olmadığının tespit edilmesi açısından yardımcı olmaktadır.Bu tezin amacı, merkezkaç yönetim anlayışı ile yönetilen bir endüstri işletmesinde, sorumluluk merkezlerinin tespiti ve değerlendirilmesi ile sorumluluk merkezleri arasında yapılacak mal ve hizmet transferlerinin gerek sorumluluk merkezlerinin, gerekse de işletmenin performansı üzerine etkisi ve Uluslararası Muhasebe Standartlarının transfer fiyatlama sistemi ile performans ölçümüne etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla yapılan uygulama sonucunda transfer fiyatlarının sorumluluk merkezlerinin ve işletmenin bir bütün olarak performansını etkilediği ve Uluslararası Muhasebe Standartlarının transfer fiyatları ve performans ölçümü üzerinde önemli etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Top management of the company that applies decentralized management and describes clearly responsibility centers, can use transfer pricing which is used between enterprise?s departments for goods and services transfer to evaluate performance of the departments. Transfer prices help to enterprise to evaluate performance of the responsibility centers and to determine eligibility of the department manager for the enterprise?s target.The purpose of the thesis is to show a research about determination and evaluation of the responsibility centers in the industrial enterprise that is managed with decentralized management system, and impact of the goods and service transfers between responsibility centers and enterprise performance, and impact of the International Accounting Standards with transfer pricing system on the performance measurement. As a result of the study shows that transfer prices impact performance of the responsibility centers and enterprise as a whole and International Accounting Standards have important role on the transfer prices and performance measurement.