Tükenmişlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between burnout and organizational commitment
  1. Tez No: 254712
  2. Yazar: TUĞÇE ÜRESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma ile İstanbul' da bulunan tekstil kuruluşlarında çalışan beyaz yaka ve mavi yaka personelin örgüte bağlılığı açısından örgütsel ve çevresel etmenlere bağlı olarak ne derece tükendiği, çalışan personelin tükenmişlik düzeylerinde anlamlı farklılıkların olup olmadığı incelenmiştir.Günümüzde bireyler, her alanda kendini hissettiren zorlamalarla dolu bir yaşamla karşı karşıyadır.Bu zorlamalar bireyin psikolojik dengesini bozarak, bir taraftan yaşamın devamı için gerekli olan enerjiyi açığa çıkarırken, diğer taraftan tüm enerjisini yok edebilecek bir paradoksla bireyi çaresiz, savunmasız ve zayıf bırakabilmektedir.İş ortamındaki stres, günlük iş taleplerinin bir parçası olarak kabul edilirken, söz konusu iş talepleri ile birey kendini ortaya koyma fırsatı bulamassa ve desteklenmesse, bireyin uzun süreli stres yaşamasına neden olarak tükenmişliğe dönüşebilmektedir.Tükenmişlik, örgüt ve birey açısından ağır ve ciddi sonuçları beraberinde getireceği için önlenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmektedir.Toplumu oluşturan bireylerin daha sağlıklı iş koşullarında çalışabilmelerini sağlamak ve gelecek nesillere daha iyi imkanlar sunabilmek amacıyla iş yaşamını olumsuz etkileyen tükenmişlik kavramını her yönü ile analiz edebilmek, tükenmişliğe neden olan etmenleri ortadan kaldırabilmek için çaba göstermek gerekir.Sağlıklı bir iş yaşamının insanı ve emeği ön plana çıkaran sektörlerden oluşması gerekliliği görülür. Örgütsel bağlılık açısından tükenmişlik kavramı üzerine ülkemizde sınırlı düzeyde araştırmanın bulunduğu, bazı araştırmalarda dolaylı olarak bu konuya değinildiği görülmektedir. Bu nedenle bu konuda bir araştırma yapılması önemli bulunmuştur.Bu çalışma toplam 3 bölüm teorik altyapı ve 1 bölüm uygulama analizi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, burnout degree in terms of organizational commitment depending on organizational and enviromental factors of white collar and blue collar staff of textile companies that are located in Istanbul and whether if there are significantly differences in the level of burnout were examined.Nowadays individuals are against to a life which makes them feel enforcements in every area. This enforcements can expose the necessarily energy for continuity of life but on the other hand can ditch the individual desperate, vulnerable and weak within a paradox destroying all life energy by damaging individuals psychological stability.While the stress in business environment might be accepted as a part of daily business demands; if the individual can not have opportunity to reveal himself or can not be supported, these business demands might cause the individual to have longterm stress and that would lead to be burnout.Burnout should be accepted as a manner which requires self-protection because it will cause serious problems for the individual and for the organization.In order to provide all of the individuals of the society better working conditions and to present future generations better facilities, burnout conception which affects business life negatively must be analysed in all aspects and extinguishing the factors which initiate burnout must be struggled.A healthy business life must consist of sectors which feature human and labor. There are few studies about the conception of burnout aspect of organizational commitment in our country and also in some studies this subject has been referred indirectly. Therefore to make a study about this subject has been considered significantly.This study has been completed with three chapters theoretical basis and one chapter implementation analysis.