Tükenmişliğin örgütsel bağlılığa etkisi: Bir devlet üniversitesi öğrencileri üzerinde bir araştırma
The effect of deprivation on organizational commitment: A study conducted on the students of a state university
- Tez No: 279217
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada tükenmişlik ve örgütsel bağlılık kavramlarının önemi kuramsal ve kavramsal analizlerle vurgulanmaya çalışılmış, devlet üniversitesinde okuyan öğrencilerin tükenmişliğinin örgütsel bağlılığa etkisini ortaya koymak amacıyla da bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada tükenmişlik ve örgütsel bağlılık düzeyleri alt boyutları ile tespit edilmiş, iki bağımlı değişkeni oluşturan alt boyutlar arasında ilişkinin olup olmadığı, bağımlı değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tükenmişlik kavramına ve tükenmişlik modellerine değinilmiştir. İkinci bölümde, örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılık yaklaşımları açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda veri analizi ile elde edilen bulgular ise üçüncü bölümde ele alınmıştır.Araştırmada evren olarak Devlet Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin okuduğu alanın tükenmişlik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla örneklemde Sosyal ve Fen bilimlerin yer almasına dikkat edilmiştir. Veri toplama tekniği olarak da anket kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, özellikle tükenmişlik algısının duygusal tükenme boyutu ile örgütsel bağlılık algısının normatif bağlılık boyutu arasında ve tükenmişlik algısının duyarsızlaşma boyutu ile örgütsel bağlılık algısının normatif bağlılık boyutu arasında ilişki görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin tükenmişlik ve örgütsel bağlılık duygusuna kapılmada cinsiyetin belirleyici bir faktör olmadığı görülmüştür. Ve bu sonuç literatür ile desteklenmiştir. Yine araştırma sonucunda, öğrencilerin okudukları fakültenin, tükenmişlik ve örgütsel bağlılık alt boyutlarından sadece devam bağlılığında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Diğer alt boyutlarda anlamlı bir ilişki görülememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of deprivation and organizational commitment concepts is aimed to be focused by cognitive and hypothetical analysis. The study is conducted with the aim of presenting the effects of students?, who study at state universities, deprivation on organizational commitment. In this study, the levels of deprivation and organizational commitment are ascertained with lower dimensions, whether there is a relationship between two dependent variables which form lower dimensions or whether dependent variables differ or not according to demographic variables are proved.This study contains three parts. ın the first part, the concept of deprivation and models of deprivation is mentioned. In the second part, organizational commitment and approaches to organizational commitment are explained. The results which are gained by data analysis are discussed in the third part.The students from State University constitute the population of this study. The sample of the study is constituted by the students studying at the School of Economics and Administrative Sciences and Faculty of Engineering. With the aim of designating the effect of the students? department on the level of deprivation, Social Sciences and Physical Sciences are made participated in the sample. Survey is used as date gathering technique.As the result of this study, the relationships between the level of emotional deprivation of the perception of deprivation in particular and the normative dependence level of the organizational dependence and between the insensibility level of the perception of deprivation and the normative dependence level of the organizational dependence are seen. Moreover, the gender is not a determinant on the feeling of organizational dependence and deprivation. Besides, the results are supported by literature review. Anyway, it is apparent that there is a relation between the departments of the students and attendance dependence. There aren?t any relations with other lower dimensions.