Türk bankacılık sektöründe etkinlik analizi
Efficiency analysis in Turkish banking sector
- Tez No: 254768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Birçok ülkede olduğu gibi, bankacılık sektörü, Türkiye'de de finans piyasaları içerisinde en büyük paya sahiptir. Özellikle dışa açılma sürecinin ardından artan rekabet koşulları, bankaları daha etkin çalışmaya zorlamıştır. Tez çalışmasının amacı, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ticari bankaların maliyet ve kâr etkinliklerini araştırmaktır.Bu çerçevede öncelikle etkinlik kavramı üzerinde durulmuş ve ardından etkinlik ölçüm yöntemleri tanıtılmıştır. Türk bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi incelendikten sonra bankacılık sektöründeki etkinlik üzerine yapılmış çalışmaların literatür özeti sunulmuştur.Son olarak, aracılık yaklaşımı ile 2003?2007 yılları arasında faaliyet gösteren 32 ticaret bankasına ait panel veriler kullanılmış ve stokastik translog maliyet ve kâr denklemleri tahmin edilerek bankaların etkinlik skorları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, sektördeki küçük ve yabancı bankaların hem kâr hem de maliyet açısından diğer bankalara göre daha etkin çalıştıkları görülmüştür. Özellikle kamu bankalarının etkinlik düzeylerinin düşük olması, banka büyüklüğü ve yönetimsel beceri ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking sector, as in many countries, has the largest share in the financial market in Turkey. Increasing competition conditions has forced banks to work more effectively, especially after the liberalization process in the 1980?s. Within this framework, the aim of this dissertation is to investigate the cost and profit efficiency of the commercial banks operating in Turkey.The dissertation has been organized as follows. Firstly, the concept of efficiency has been clarified and then the efficiency measurement methods have been introduced. After investigating the historical development of the Turkish banking sector, the literature survey related to the efficiency in the banking sector has been presented.Finally, in the framework of the intermediation approach, panel data belonging to 32 commercial banks operating between the years 2003?2007 has been used and the efficiency scores of banks have been calculated by estimating stochastic translog cost and profit functions. As a result of the study, it is evident that the small-scale and foreign banks in the Turkish banking sector have operated more efficient than other banks in terms of both profit and cost. Especially, the low efficiency level of state banks has been associated with the size of banks and managerial skills.