Nizâm-ı Cedid'den yeniçeriliğin kaldırılışına Osmanlı Kara Ordusunda değişim, 1793-1826
The transformation of the Ottoman Army, from Nizâm-i Cedid (1793) to the abolution of the Janissaries
- Tez No: 254784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu tez 1793 senesinden, Yeniçeriliğin ilga edildiği 1826 yılına kadar geçen sürede Osmanlı ordu organizasyonundaki değişimi ve bu değişimin sosyo-ekonomik ve sosyo-politik yansımalarını ele almaktadır. Sipahinin ağırlıkta olduğu Osmanlı ordusunda piyade birliklerinin öne çıkışının incelendiği tezin ilk bölümünü, Osmanlı ordusunun doğrudan Saray'a bağlı birliklerinde meydana gelen değişimin tartışıldığı ikinci bölüm takip etmektedir. Tezin kapsadığı dönem içerisinde Osmanlı ordusunda meydana gelen teknolojik değişimin tasvirinden sonra, Osmanlı ordusunun savaş performansı ele alınmaktadır. Tezin ikinci kısmında ise ordudaki değişimin Osmanlı malî ve siyasî yapısındaki yansıması tartışılmakta ve Yeniçeriliğin ilgasının Osmanlı Tarihi açısından anlamı ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the Ottoman military transformation and its impact on the socio-economic and socio-politic spheres, from 1793 to the abolition of the Janissaries, 1826. The first chapter of the thesis, which examines the fact that the transformation of the Ottoman military organization from the cavalry base army to the infantry base army, is fallowed by the second chapter which concentrates on the changes taking place in artillery, Janissary and Nizâm-ı Cedîd units. After the description of the technological alterations, the forth chapter deals with the performance of the Ottoman Army. In the second part of the thesis, the effects of the military transformation on the economic and political structure of the Ottoman Empire and the place of the abolition of the Janissaries in the Ottoman history are argued.