Taiwan's economic transformation after 1970s and its importance for Turkey
Tayvan'ın 1970'lerden sonraki ekonomik dönüşümü ve Türkiye için önemi
  1. Tez No: 254785
  2. Yazar: OKAY ÇAĞRI ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Tayvan'ın bilgi ekonomisine geçiş sürecini incelemek ve Türkiye için olası sonuçlara ulaşmaktır. Tayvan'ın 1950 ile 1990 arasındaki ekonomik performansı birçok ülkeden daha iyidir. Çalışmamızda, Tayvan'ın siyasi ve ekonomik tarihi literature taraması şeklinde ele alınmıştır. Bu kapsamda, Tayvan'ın ekonomik büyüme performansı ve dönüşüm süreci sanayi ve teknoloji politikaları üzerinden incelenmiştir. Türkiye ile Tayvan'ın güncel ekonomik yapıları karşılaştırılmıştır. Sonuç, Tayvan örneğinde, devlet müdahalelerinin kalkınma ve ekonomik dönüşüm süreci üzerinde olumlu etkisi olduğudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the mechanism of transformation of Taiwan toward knowledge intensive economy and determine possible outcomes for Turkey. In terms of economic performance, Taiwan succeeded to outperform most of the countries in the world between the 1950s and the 1990s. In this study, political and economic history of Taiwan is reviewed through the literature. Within this framework, the success of Taiwan?s economic growth and transformation process through industrial and technology policies are examined. In order to determine outcomes for Turkey, the current situation of Turkish and Taiwanese economies are also compared. The conclusion is that, state intervention played an important role in the development and transformation processes of Taiwan.