2000'li yıllarda Türkiye'de siyasetin değişen yüzü: Çağdaş siyasal iletişim
Shifting image of Turkish politics after the millenium: Modern political communication
  1. Tez No: 254806
  2. Yazar: SARP SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmayla Türkiye'de ve Dünya'da siyasal iletişim'in bulunduğu nokta belirlenmeye çalışılmış, 2007 Türkiye Genel Seçimleri özelinde ?Türkiye'de 2000'li yıllarda siyasal partilerin iletişim faaliyetleri, çağdaş siyasal iletişim anlayışına ne ölçüde uygundur?? sorusuna cevap aranmıştır.Tezin kavramsal altyapısını oluşturmak amacıyla ilk bölümde iletişim, halkla ilişkiler, propaganda, reklamcılık gibi iletişim teknikleri hakkında kavramsal ve tarihsel bir alt yapı verilerek, kitle iletişimi bağlamında iletişim modelleri açıklanmıştır.İkinci bölümde siyasal iletişim tanımlanarak Dünya'da ve Türkiye'de hangi evrelerden geçtiği anlatılmış, Çağdaş Siyasal İletişim Modeli oluşturularak geleneksel parti reklamcılığı ve çağdaş siyasal iletişim ayrımı yapılmıştır.Tezin üçüncü bölümünde ise araştırma verilerine yer verilerek, en yüksek tiraja sahip üç ulusal gazetede çıkan haber ve köşe yazılarıyla; 2007 genel seçimlerinde en çok oy alan üç siyasi partinin seçim çalışmaları sırasında yayınladıkları görsel materyaller Çağdaş Siyasal İletişim Modeli'ne göre incelenerek hangi partinin bu modele daha uygun bir iletişim stratejisi uyguladığı saptanmaya çalışılmıştır.Yapılan araştırmalar sonucuda, AKP, CHP ve MHP içinde çağdaş siyasal iletişim modelini tümüyle uygulayan bir parti bulunamamıştır. Gerçekleştirilen iletişimin içeriğinden çok, nasıl ve ne şekilde yapıldığının önemli olduğu gözlenmiş, siyasi partilerin daha çok iletişimin şekline ve kullandıkları tekniklere önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mainly the current state of political communication both at national and global scale is tried to be determined and an answer to the research question of ?to what extent the communication activities conducted by the political parties in Turkey after the year 2000 are in compliance with modern political communication understanding?? is searched in terms of 2007 National General Elections.In the first part of this study, for providing cognitive basis, conceptual and as well as historical background of communication techniques like communication, public relations, propaganda and advertising are outlined and communication models in respect to mass communication are explained.The second part of the study starts with a descriptive analysis of political communication. In this part, respectively the phases of development in political communication at the global and national scale are discussed; and the distinction between traditional political advertisement and modern political communication is outlined through creating Modern Political Communication Model.In the last part, the visibility materials issued by three leading political parties, which took most of the votes in the 2007 elections, during their election campaigns and news and columns published in the three national newspapers with the highest circulation are analyzed in the framework of Modern Political Communication Model; and the political party, practicing the most convenient communication strategy in line with the model, is tried to be determined.According to the research, it is argued that none of the respective parties, AKP, CHP and MHP, fully perform the requirements of modern political communication model. It is observed that these parties are applying the model into their actions, rather than the content of their communication strategy. As a result, it can be argued that they put emphasis on the way of communication and its techniques.