Türkçe ve yabancı dilde biyoloji öğretiminin yapıldığı 9. sınıflarda öğrencilerin başarı ve tutumları
Biology achievement and attitude of 9th grade students who are learning biology in Turkish and in a foreign language
  1. Tez No: 254807
  2. Yazar: AYŞE ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, ülkemizde 9. Sınıf Biyoloji Öğretim Programına bağlı kalarak biyoloji öğretimi vermekte olan üç okul türünde (devlet lisesi, anadolu lisesi ve özel lise) eğitim alan öğrencilerin biyoloji dersindeki başarılarını, bu derse karşı olan tutumlarını ve bu dersteki başarılarını etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır.Öğrencilerin biyoloji dersindeki başarılarını belirlemek amacıyla uygulanan Türkçe biyoloji başarı testinden devlet lisesi öğrencilerinin ortalamaları 25.32, anadolu lisesi öğrencilerinin ortalamaları 56.08 ve özel lisedeki öğrencilerin ortalamaları 40.44 olarak belirlenmiştir.Fransızca biyoloji başarı testinin uygulandığı, yabancı dil eğitiminin ağırlıklı olarak verildiği anadolu lisesi öğrencilerinin bu sınavdan aldıkları puanların ortalamaları 28.2, özel lise öğrencilerininki ise 37.16 olarak belirlenmiştir. Bu iki okul türünde eğitim alan öğrencilerin Fransızca ve Türkçe biyoloji testlerinden aldıkları puanlar ilişkili gruplarda t-testi ile karşılaştırıldığında, özel lise öğrencilerinin Fransızca ve Türkçe biyoloji başarıları arasında anlamlı fark bulunmadığı (t(34) =-1.39, p=.17), anadolu lisesi öğrencilerinin puanları arasında ise anlamlı fark bulunduğu (t(41) =-11.21, p=.00) saptanmıştır.Öğrencilerin biyoloji dersine karşı tutumları incelendiğinde, devlet lisesi öğrencilerinin tutumlarının orta düzeyde olduğu, anadolu lisesi öğrencilerinin daha olumlu tutuma sahip oldukları ve özel lise öğrencilerinin bu derse karşı daha olumsuz tutumlara sahip oldukları belirlenmiştir. Okullar arasındaki tutum farklarını karşılaştırmak amacıyla yapılan varyans analizinde özel lise öğrencilerinin diğer okullardan anlamlı derecede düşük bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir (F(2,125)=7.59, p=.001, ?2=.11).Üç okul türünde eğitim alan öğrencilerin dersi anlama ve dersin işleniş süreçlerine ilişkin görüşleri değerlendirildiğinde, bu dersi Türkçe öğrenen devlet lisesi ve anadolu lisesi öğrencileri, dersi, kitapları ve sınavları anlamada zorlanmadıklarını belirtirlerken, özel lise öğrencileri bu konularda sıkıntı yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca özel lise öğrencileri, derlerin takip etmelerini güçleştirecek bir hızda işlendiğini ve günlük yaşamla yeterince ilişkilendirilmediğini düşünmektedirler. Öte yandan, anadolu lisesi öğrencileri derslerinde düz anlatım yöntemine daha çok yer verildiğini belirtirlerken, özel lise ve devlet lisesi öğrencileri ders sürecinin daha çok etkinlik ağırlıklı olduğunu belirtmektedirler.Öğrencilerin biyoloji dersine çalışma davranışlarının ise üç okulda da benzerlik gösterdiği, ancak devlet lisesi öğrencilerinin dersteki önemli noktaları ve dersin mantığını kavrayarak çalışmada sınıtı yaşadıkları, özel lise öğrencilerinin ise bu derste başarılı olma için daha az çaba gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe 9th grade students? biology achievement, attitudes and opinions about the factors affecting their biology successes in three types of schools (public high school, Anatolian high school and private high school).In the Turkish biology exam, the average of public high school students is 25.32, the average of the Anatolian high school students is 56.08 and the average of the private school students is 40.44.In the French biology exam, which is conducted in the French medium high schools, Anatolian high school students? average is 28.2 and the private high school students average is 37.16. The differences of averages on Turkish and French biology exams was meaningful for Anatolian high school students (t(41) =-11.21, p=.00) but it was not meaningful for private high school students (t(34) =-1.39, p=.17).Anatolian high school students have highest attitude towords biology courses and private high school students have the lowest attitude. ANOVA test results indicate that this difference between three types of school is meaningful (F(2,125)=7.59, p=.001, ?2=.11).Anatolian high school and public high school students says that they are able to understand biology courses, their course books and exams, however private high school students are having difficulties in understanding. And they are cliaming that they cannot find out the relationship between daily life and the biology course topics.Students? study habits are similar for three types of schools. However, public high schools points out that they cannot understand the important topics while studying, and private high school students have lower effort for succeeding on this course.