Kültürün tüketici yenilikçiliği üzerindeki etkisi üzerine bir uygulama
The effect of culture on consumer innovativeness: An empirical investigation
  1. Tez No: 254809
  2. Yazar: AYÇA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel değer boyutlarının tüketici yenilikçiliği üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada kullanılan birincil veriler 18 yaşından büyük bireylere yönelik anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada kültürel değer boyutları Hofstede'in kültürel boyutlarına denk olarak ele alınmış ve kişisel kültürel değer boyutları bazında bir değerlendirme yapılmıştır. Tüketici yenilikçiliği cep telefonu alanında ilgi alanına özgü yenilikçilik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda aynı ülke içerisinde yaşayan bireylerin kültürel değer boyutları açısından demografik ve sosyoekonomik faktörlere göre kimi farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Ek olarak bireylerin demografik özelliklerine göre tüketici yenilikçiliği açısından da çeşitli farklılıklar gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca daha yenilikçi ve daha az yenilikçi tüketiciler karşılaştırılmış ve belirsizlikten kaçınma, bireycilik, erillik, güç aralığı ve uzun dönem odağı boyutlarında anlamlı farklıklar gözlenmiştir. Bu kültürel boyutlardan bireycilik ve erillik boyutlarının cep telefonu alanındaki tüketici yenilikçiğini olumlu yönde, belirsizlikten kaçınma boyutunun ise olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın güç mesafesi ve uzun dönem odağı boyutlarının tüketici yenilikçiliği üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanmamıştır. Ayrıca, ilgi alanına özgü yenilikçiliğin yenilikçi tüketici davranışı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of cultural value dimensions on consumer innovativeness. Primary data used in the research were obtained through a questionnaire administered to individuals older than 18. In this study, cultural value dimensions were taken as equivalent to Hofstede?s cultural dimensions and the evaluation was based on personal cultural value dimensions. Consumer innovativeness was conceptualized as Domain Specific Innovativeness in the product domain of mobile phones. As a result of the study, it was found that cultural value dimensions of individuals who live in the same country differ at some level with respect to demographic and socioeconomic factors. In addition, it was found that individuals also differ in consumer innovativeness considering demographic factors. More innovative and less innovative consumers were compared and significant differences in uncertainty avoidance, individualism, masculinity, power distance and long term orientation dimensions were observed. Among these cultural dimensions, individualism and masculinity was found to have a positive effect and uncertainty avoidance was found to have a negative effect on consumer innovativeness in the domain of mobile phones. On the contrary, no significant effect of power distance and long term orientation was found on consumer innovativeness. Finally, it was concluded that domain specific innovativeness has a positive effect on innovative consumer behavior.