Hacettepe üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda uygulanan solfej eğitiminde majör-minör modlara şartlanma sorunu ve çözüm önerisi
Problem of conditioning to major - minor scales practiced in solfege training at Hacettepe University Ankara State Conservatory and suggestions for ways of solving this problem
  1. Tez No: 254810
  2. Yazar: ONUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ındaki solfej eğitiminin irdelendiği ve sonucunda da söz konusu eğitime katkıda bulunmak amacıyla yazılan parçaların bulunduğu bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tezin ana fikri, kuruluş mantığı ve tez için yazılan parçaların inceleme yöntemi açıklanmıştır.İkinci bölümde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kısa tarihçesi ve solfej eğitimindeki var olan durumu tespit edilmiştir.Üçüncü bölümde tez için yazılan yedi solfej parçası ve onların analizleri bulunmaktadır.Tez için yazılan ve daha sonra incelenen yedi solfej parçasının solfej eğitimine yardımcı bir unsur olarak katılması, öğrencilere yirminci yüzyıl ve Çağdaş Türk Sanat Müziği konularında bilgi ve deneyim kazandırması arzulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the solfegé education in Hacettepe University Ankara State Conservatory and which contains music pieces composed to contribute to this end, consists of three sections.In the first part, the main theme of the thesis, its structure, and the method used to examine the pieces written for the thesis are explained.In the second part, a brief history of Hacettepe University, Ankara State Conservatory and its current position in solfegé education have been ascertainedIn the third part are the seven solfegé pieces written for the thesis and their analysis.The aim of this thesis is to add the seven solfegé pieces written and analysed for the thesis to solfegé eduction as material support and to help students acquire knowledge of and experience in the 20th Century and Contemporary Turkish Art Music.