Developing oral communication skills of intermediate level students through active learning approach at TOBB ETU
Etkin öğrenme yaklaşımıyla TOBB ETU? de orta düzey İngilizce öğrencilerinin sözlü iletişim becerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 254838
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı TOBB ETU' de orta düzey İngilizce öğrencilerinin sözlü iletişim becerilerini etkin öğrenme yaklaşımıyla geliştirmektir. Bu çalışma TOBB ETU' nün varolan programına etkin öğrenme yaklaşımın prensipleri doğrultusunda hazırlanmış etkinlikler dahil edilerek öğrencilerin sözlü iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.Çalışmanın amacına ulaşmak için, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini gösteren veriler analiz edilmek ve değerlendirilmek üzere ön test ve son test şeklinde toplanmıştır. Bu çalışmaya TOBB ETU' deki 40 hazırlık okulu öğrencisi katıldı. Fakat Kontrol grubu aynı süre içinde geleneksel öğretim yaklaşımıyla eğitim görürken deney grubundaki 21 öğrenci etkin öğrenme yaklaşımı ışığında hazırlanmış sekiz haftalık bir eğitime maruz kaldılar. Deney grubu araştırmacı tarafından hazırlanan destekleyici materyaller kullandı ve her iki gruba da veri toplamak için ön test ve son testler uygulandı.Bu çalışmanın temel amacı öğrencilerin sözlü iletişim becerilerini etkin öğrenme yaklaşımıyla geliştirmek olduğu için, çalışma öğrenci katılımını ve etkileşimini arttıran yollar önermeye çalışmaktadır.Bulgular, sekiz haftalık eğitime tabi tutulan deney grubunun son testlerde daha yüksek sonuçlar aldığını ortaya koymuştur. Bu sebeple, etkin öğrenme yaklaşımının öğrencilerin sözlü iletişim becerileri üzerinde önemli bir etkisi olduğu söylenebilir. Veri analizlerinin ışığında, etkin öğrenme yaklaşımının öğrencilerin sözlü iletişim becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop oral commmunication skills of intermediate level students through active learning approach at TOBB ETU. This study aims to improve oral communication skills of students by integrating activities that are prepared with respect to the principles of Active Learning Approach to TOBB ETU?s current oral communication skills curriculum.In order to reach the aim of the study, the data was collected in the form of pre-test and post-test for the listening and speaking skills of students from both the experimental group and the control group to be analysed and evaluated. 40 preparatory school students at TOBB ETU participated in the study. However, 21 students were exposed to eight-week training designed in the light of active learning approach while the control group just follow the traditional way of instruction throughout the same period. Experimental group received supplementary materials designed by the researcher and both of the groups administered pre-tests and post-test to collect the data. As the main aim of this study is to enhance oral communication skills of students by the help of active learning approach, this study attempted to suggest ways to increase student?s participation and interaction in the classroom.Findings revealed that the experimental group which was exposed to eight-week training got higher grades in their post-tests. Therefore, it can be stated that active learning has a significant effect on the oral communication skills of students. In the light of the analysis of the data, active learning has shown to be effective in improving students oral communication skills.