Anadolu mecmuası ve Anadoluculuk (1924 ? 1925)
Journal of Anatolia and Anatolian movement (1924-1925
  1. Tez No: 254839
  2. Yazar: FATİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısma, (l Nisan 1340 /1924?12 Mart 1341 / 1925) tarihleri arasında 12 sayıyayınlanmıs olan ?Anadolu Mecmuası?nı ve buna paralel olarak da Anadoluculuk Akımınıincelemeyi amaçlamaktadır.Cumhuriyet devri Türk fikir ve basın hayatında önemli bir yeri olan Anadolu Mecmuası,Cumhuriyetimizin kurulusundan bir yıl sonra yayınlanmaya basladıgı ve o dönemin önemliisimleriyle birlikte siyasi ve fikri yeni bir akımı temsil ettigi için Cumhuriyet tarihi açısındanönemli bir yere sahiptir. Anadolu Mecmuası, Anadolu cografyasıyla sınırlı bir milliyetçiligisavunmustur.Millî Mücadele'nin Anadolu'da baslaması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusu veAnkara'nın baskent olması Türkiye'de yeni bir fikir ve his cereyanı baslatmıstır. Bu cereyançesitli kültür sahalarında degisik tezahürler göstermistir. Osmanlı'nın son dönemlerindesekillenmeye baslayan, Anadolu Mecmuasından önce hareketlenen ve AnadoluMecmuasıyla beraber hızla büyüyen Anadoluculuk akımı Anadolu Mecmuası'yla da en iyisekilde temsil edilmistir. Anadoluculuk akımı Anadolu Mecmua'sından sonra ki dönemdede fikri yapısı degisiklikler göstererek devam etmistir. Bu sistemin merkezindeki temelkavram ?Anadolu? dur.Anadolu Mecmuası, Cumhuriyetin kurulus yıllarında Anadolu'nun durumunu, çektigisıkıntıları, ülkedeki yokluk ve sefalet sartlarını kısaca Anadolu'nun o günkü sartlarını vekarsılasılan güçlükleri gözler önüne serdigi için o zamanın kosullarını iyi bir sekildeanlamamıza ve Anadoluculuk çerçevesinde incelememize yardımcı olmustur.Anahtar sözcüklerAnadolu Mecmuası, Anadoluculuk, Akımlar, Mecmua, Dergi.
Özet (Çeviri)
The Journal of Anatolia was published in twelve times between 1st of April in 1340/1924-12,March in 1341/1925 and this study is aimed to investigate Anatolian Movements.The Journal of Anatolia has got an important place in History of Turkish Republic, because ithad been started to published one year later after the Turkish Republic and symbolized a newpolitical and social movement together with the important people of that era. The Journal ofAnatolia defended the nationalism only consist of geography of Anatolia.The Independency movements in Anatolia, building up the Turkish Republic and beingAnkara as a capital of Turkish Republic; started a new powerful and exciting feeling. Andthis feeling effected different social and cultural areas. Anatolian Movement which was bornin the last terms of Ottoman Empire, starting to move before the magazine of Anatolia andgrowing fast with the magazine; was defended with success. After the magazine The idea andmovement of Anatolia, continued by changing its ideas. But the main, basic element is`Anatolia?.Because of the fact that the Journal of Anatolia showed the situation of first years of TurkishRepublic, its poor and difficult conditions, it is an important resource; by means of that wecan easily examine and understand better those years.Key WordsAnatolia Journal, Anatolian Movement, Ideas, Journal, Magazine.