Çocuğa şiddetin basında sunumu Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde çocuk ve şiddet haberleri
Violence to child news in Turkish press child and violence news in Cumhuriyet, Hürriyet, Zaman
  1. Tez No: 254898
  2. Yazar: RABİA ÇALHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Sosyoloji, Education and Training, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocuğa siddet?in ele alındığı bu çalısma; basına yansıyan çocuk ve siddet içerikliolayları gazete arsivlerinde yer alan haberler aracılığıyla incelemeyi ve birtakım sonuçlaravarmayı amaçlamaktadır. Çalısmada; meydana gelen siddet olaylarının gazetelere ne sıklıklave nasıl yansıdığı, bu olaylarda kimlerin siddet uyguladığı, kimlerin siddete maruz kaldığı,siddetin türü, nedenlerinin ve sonuçlarının neler olduğu, olayların gerçeklestiği yerlesim yerive olaya konu olan bireylerin cinsiyeti sorularına yanıt aranmaktadır.Çalısmanın evreninde üç gazetenin 2007 yılı nüshaları yer almaktadır. Üç gazeteninseçiminde Türk basınının genel karakterini yansıtabilme durumları göz önündebulundurulmustur. ?Merkez sağ? basını temsilen Zaman gazetesi, ?merkez?i temsilenHürriyet gazetesi, ?sol? basını temsilen de Cumhuriyet gazetesi seçilmistir. Gereklimateryalin toplanması için Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetesinin 2007 yılına ait bütünnüshaları incelenerek çocuk ve siddet içerikli haberler taranmıs ve bu haberler içerik vesöylem analizi yapılarak sonuçlara varılmıstır. Ortaya su ?tez? çıkmıstır: Çocuğa uygulanansiddete ya da çocuğun uyguladığı siddete iliskin haberler gazetelerde çoğunlukla ?olduğugibi? ve yorumsuz, bazen de abartılı olarak verilmistir.
Özet (Çeviri)
This study in which ?violence to child? is discussed aims to analyse the cases containviolence which are reflected in newspaper archives and aims to come to a conclusion. In thestudy the following questions are tried to be answered; how and how frequently the violencecases are reflected to the news, the causer of the cases, who are exposed to violence, the typeof the violence, what are the reasons and the results of the violence, where the incidents takeplace, and the gender of the individuals involved.In the study year 2007 copies of the three newspapers are examined. In the election ofthese newspapers, reflecting of general characteristic of Turkish press has been taken intoaccount. Zaman newspaper appears for the ?centre right?, Hürriyet newspaper appears for the?centre? and Cumhuriyet newspaper appears for the ?centre left?. In order to collect thenecessary material year 2007 copies of the Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman have beenanalyzed, news have been scanned which contain child and violence and the study has cometo a conclusion by making content and expression analysis. The ?thesis? is that the violencethat the child applies and the violence that the child is exposed to are reflected to thenewspapers commonly without comment, sometimes exaggerated, too.