Tüketim kültürü, medya ve meta estetik
Consumption culture, media and meta-aesthetics
  1. Tez No: 254904
  2. Yazar: AYŞE BİLGİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gündelik bir pratik, bir faaliyet olarak amaçların gerçeklestirilmesinde önemli bir roloynayan tüketim, kendisine özgü sosyal davranıs ve sosyal etkilesim biçimleri olusturarak,bireylerin sahip olduğu kültürel sermayenin de bir göstergesi haline gelmistir. Biz bu çalısmadagünümüzde modern dünyanın olusumunun esas parçası ve kapitalist sistemin temel bir aracıolarak islev gören tüketim kültürünü, medya ve meta estetik kavramlarıyla iliskilendirerekincelemeye çalıstık. Çalısmanın birinci bölümünde; kültür kavramı açıklanmıs, ikinci bölümde;tüketim toplumunun olusumu, kapitalizmle iliskisi ve kültür endüstrisi incelendikten sonra,üçüncü bölümde; tüketimi artıran bir etken olarak medyayla olan iliskisi incelenmistir. Dördüncübölümde; meta estetik kavramından hareketle tüketim kültürü ile meta estetik bağlantısı ortayakonulmaya çalısılmıs, günlük hayatın materyalizm, postmodernizm, farklılık, moda v.bkavramlar tarafından nasıl biçimlendirildiği incelenmistir. Sonuçta ise çalısmada varılansonuçlara dikkat çekilerek genel bir değerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
As a daily practice or activity, consumption, which has an important role in therealization of the goals, has become also an indicator of the cultural wealth individuals have,forming social behaviour and reaction styles peculiar to itself. We have investigated the culture ofconsuming, functioning as a basic means of capitalist system and as a main part of formation ofthe modern world, is studied by setting relations with the concepts of media and meta-aestheticsin this study. In the first part of the study, the concept of culture is explained, in the second partthe formation of consuming society, its relation with capitalism and the culturel industry areexplained, then in the third part its (culture?s) relation with media as a factor increasing theconsumption is studied. In the fourth part, the concept of is lead to meta-aesthetics, therelationship between the culture of consuming and meta-aesthetics is tried to be disclosed and itis studied how the daily life is shaped by materialism, post-modernism, differences and fashionetc. concepts. In the last part, is done common evaluation, by attract attention from this study toget to results.