Orta öğretim 9. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri üzerine bir inceleme (Erzurum örneklemi)
The evaluation of writing abilities of secandary education's ninth class students ( Erzurum sample)
  1. Tez No: 254903
  2. Yazar: MEHMET GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT NURİ TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, orta öğretim 9. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerini, kuramsal vedeneysel bir düzeyde ele alıp incelemektir. Bu arastırma, tarama yöntemi ve anket tekniği ile yapılmıstır.Öncelikle konuyla ilgili literatür incelenmis ve kuramsal temel olusturulmustur. Bu doğrultuda, öğrencilereuygulanmak üzere anket, basarı testi ve yazılı anlatım çalısması hazırlanmıstır. Arastırmanın evrenini 2007-2008 öğretim yılında Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki liselerde öğrenim gören öğrenciler,örneklemi bu sınıflardan seçkisiz (randomly) olarak belirlenen 180 öğrencisi olusturmaktadır.Anket soruları; okul, cinsiyet, annenin ve babanın eğitim durumu, babanın mesleği, ailenin aylık geliri,öğrencinin Dil ve Anlatım dersinden aldığı not, kardes sayısı, sözlük kullanım durumu, okunan kitap türü vesayısı gibi değiskenler esas alınarak incelenmistir. Arastırmada verilerin analizinde t ve Tek Yönlü VaryansAnalizi (One Way ANOVA) ve ayrıntılı analizler için LSD Post Hoc testi yapılmıstır. Bu analizler bilgisayardaSPSS for Windows 16.00 istatistiksel analiz paket programı ile yapılmıstır. Arastırma sonucunda özetle subulgulara ulasılmıstır:Orta öğretim dokuzuncu sınıf öğrencilerinin cinsiyetlerine göre: Noktalama, Paragraf bilgisi, Test toplamınave Yazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında kızların lehine anlamlı bir farklılasma olduğu; Ses bilgisi,Yazım kuralları, Kelime bilgisi, Cümle bilgisi ve Anlatım bozuklukları konusuna ait puanlar arasında anlamlıbir farklılasma olmadığı; öğrenim gördükleri okullara göre: Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuralları, Kelimebilgisi, Cümle bilgisi, Anlatım bozuklukları, Paragraf bilgisi, Test toplamına ve Yazılı anlatım konusuna aitpuanlar arasında OKS sınavı ile öğrenci alan okullar lehine anlamlı bir farklılasma olduğu; annelerin eğitimdurumlarına göre: Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuralları, Cümle bilgisi, Test toplamına ve Yazılı anlatımkonusuna ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Kelime bilgisi, Anlatım bozukluğu ve Paragrafbilgisi konusuna ait puanlar arasında üniversite mezunları lehine anlamlı bir farklılasma olduğu; babalarınıneğitim durumlarına göre: Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuralları, Kelime bilgisi ve Anlatım bozukluğukonusuna ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Cümle bilgisi, Paragraf bilgisi, Test toplamınave Yazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında üniversite mezunları lehine anlamlı bir farklılasma olduğubabalarının is durumlarına göre: Noktalama, Ses bilgisi, Kelime bilgisi, Cümle bilgisi, Anlatım bozukluğu,Paragraf bilgisi ve Yazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Yazımkuralları ve Test toplamına ait puanlar arasında üniversite mezunları lehine anlamlı bir farklılasma olduğuailenin tahmini aylık gelirine göre: Noktalama, Ses bilgisi, Anlatım bozukluğu ve Yazılı anlatım konusuna aitpuan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Yazım kuralları, Cümle bilgisi, Paragraf bilgisi veTest toplamına ait puanlar arasında orta, yüksek ve çok yüksek olanların lehine anlamlı bir farklılasma olduğu;kardes sayılarına göre: Noktalama, Ses bilgisi, Cümle bilgisi, Paragraf bilgisi ve Yazılı anlatım puanlarıarasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Yazım kuralları, Anlatım bozukluğu ve Test toplamına ait puanlararasında orta düzey (4-6) olanlar lehine anlamlı bir farklılasma olduğu; Ses bilgisi, Kelime bilgisi ve Anlatımbozuklukları konusuna ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Noktalama, Yazım kuralları,Cümle bilgisi, Paragraf bilgisi, ; Test toplamına ve Yazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında iyi (70-84) veçok iyi (85-100) olanlar lehine anlamlı bir farklılasma olduğu; Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuraları, Kelimebilgisi, Cümle bilgisi, Anlatım bozukluğu, Paragraf bilgisi, Test toplamına ve Yazılı anlatım konusuna ait puanortalamaları arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuralları, Paragraf bilgisive Test toplamına ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Cümle bilgisi, Anlatım bozukluğu veYazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında orta, fazla ve çok fazla okuyanların lehine anlamlı bir farklılasmaolduğu okunan yayın türüne göre öğrencilerin: Noktalama, Ses bilgisi, Yazım kuralları, Anlatım bozukluğu veParagraf bilgisi konusuna ait puanlar arasında anlamlı bir farklılasma olmadığı; Cümle bilgisi, Test toplamına veYazılı anlatım konusuna ait puanlar arasında gazete, dergi ve birden çok yayın türü okuyanların lehine anlamlıbir farklılasma olduğu bulgulanmıstır
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to investigate the written expression abilities of elemantary school ninthclass students on the empirical and theoretical basis. This study has been achieved with the usage of thescanning method (tarama). First, the literature with regards to the chosen subject has been studied and ahypothetic principal has been made out. In this regard a questionnaire, proficiency test and an orthography studyhave been made out.Questionairre questions has been studied in the light of, school, gender, education levels ofparents,occupation of father,total income of parents,students ` first term grade on turkish language andliterature,number of siblings,dictionary usage level,number and specy of books being read. More attention hasbeen paid to choose the studied schools from different parts of Erzurum according to the education level, social,ecomomical and cultural positions. t and One Way ANOVA analysis and LSD Post Hoc analysis method hasbeen used in the analysis of datas. These analysis has been evaluated on computers with the help of SPSS forwindows 16.00 statistical package programme.According to the genders of elemantary school ninth class students;in terms of punctuation,paragraphknowledge,overall test and written expression points there is a positive correlation in favour of girls;there is nodifference in terms of fonetics,punctuation,word knowledge,sentence knowledge and misexpression points.According to schools being educated;in terms of punctuation,fonetics,orthography rules , wordknowledge,sentence knowledge,misexpressions,paraghraph knowledge,overall test and written expressionpoints there is a positive correlation in favour of schools that accept students with OKS examination. Accordingto the education levels of mothers; there is no difference in terms of punctuation, orthography rules,fonetics,sentence knowledge,overall test and written expression points,in terms of wordknowledge,misexpression and paraghraph knowledge points there is a positive correlation in favour ofuniversity graduated people. According to the education levels of fathers; there is no difference in terms ofpunctuation, fonetics,orthography rules,word knowledge and misexpression points; in terms of sentenceknowledge,paraghraph knowledge,overall test and written expression points there is a positive correlation infavour of university graduated people. According to the occupations of fathers; there is no difference in termsof punctuation , fonetics,word knowledge,sentence knowledge, misexpression,paraghraph knowledge andwritten expression points; in terms of orthography rules and overall test points points there is a positivecorrelation in favour of university graduated people. According to the estimated monthly income offamily;there is no difference in terms of punctuation,fonetics,misexpressions and written expression pointaverages;in terms of orthography rules , sentence knowledge,paraghraph knowledge and overall test points thereis a positive correlation in favour of intermediate , high ad top point students. According to the number ofsiblings,there is no difference in terms of punctuation,fonetics,paraghraph knowledge and written expressionpoints;in terms of orthography rules,misexpressions and overall test points there is a positive correlation infavour of intermediate level (4-6)students;there is no difference in terms of fonetics,word knowledge andmisexpressions points ;in terms of punctuation,orthography rules,sentence knowledge,paraghraphknowledge.overall test and written expression points there is a positive correlation in favour of high (70-84)and top (85-100) students;there is no difference in terms of punctuation,fonetics,orthography rules,paraghraphknowledge and overall test points;in terms of sentence knowledge, misexpressions,and written expression thereis a positive correlation in favour of students that read intermediate ,high or very high. According tothecharacteristics of publications being read;there is no difference in terms of punctuation,fonetics,orthographyrules,misexpressionand paraghraph knowledge; in terms of sentence knowledge,overall test and writtenexpression points ther is a positive correlation in favour of people read newspaper,magazine and moire than onepublication type.