İmâmiyye Şîası'nın Kur'ân hakkındaki görüşleri
The sight of imamiyye siasi about Koran
- Tez No: 254911
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı Şiî gruplarından ?mâmiyye Şîası'nın Kur'ân hakkındaki görüşlerini kaynaklar ışığında incelemektir. Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır.Girişte Şîa kavramı ve kavramla bağlantılı olan diğer ifadeler etimolojik açıdan incelenmeye çalışıldı.Birinci bölümde farklı Şîa kavramları ve Gulat-ı Şîa'nın Kur'ân hakkındaki görüşleri incelendi.?kinci bölümde ise ?mâmiyye Şîası'nın Kur'ân'ın metinleşme süreci ve Kur'ân üzerindeki Halkul-Kur 'ân gibi temel tartışmalar ile alakalı görüşleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise yine ?mâmiyye Şîası'nın Kur'ân'ın tefsir ve te'vîli bağlamında söz konusu fırkanın yaklaşımları irdelenmiştir.Sonuçta ise pratikte olmasa da teoride Kur'ân'ın tahrîfi, kırâati, yedi harf gibi meselelere olumlu bakmadıkları kanaati taşıdıklarına özetle vurgu yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to study the sight of imamiyye of §ia from group of§ia about koran with the written source. The study consists of introduction and threemain chapters.In the introduction chapter, §îa?s concept was studied on etymology.In the first chapter, Diffirent §îa?s concepts and the sights of Gulat-ı of §îa aboutkoran were studied.In the second chapter, the main argument and the sights of Imamiyye of§îa, theduration of being written the koran and about Halkul-Koran were studied.In the third chapter, The sights about the explaining and commenting on the Koranof Imamiyye of §îa were studied.As the result, It was emphasized that they don?t think positive about falsification of koran, reading the Koran aloud and seven words as theory.