Türk folklor araştırmaları dergisi indeksi
The index of the periodical of Turkish folklore investigation
  1. Tez No: 254910
  2. Yazar: TÜLAY GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
?Türk Folklor Arastırmaları dergisi hsan Hınçer'in büyük özverisi ve bu çatı altındatoplanan yazarların gayretiyle otuz yıl askın süre aralıksız her ay çıkarılmıstır. Dergideçogunlukla Türkiye'nin dört bir kösesinde yapılan derlemeler yayınlanmıstır; ancak alanındauzman kisilerin inceleme yazılarına ve düzenlenen folklor olaylarına ait haberlere de yerverilmistir. Aynı zamanda dönemin önemli sairlerine ve âsıklarına ait siirler de dergininsayfalarında yer almıstır.Derginin derleyip toparladıgı malzemeler günümüze ısık tutacak, folklorumuzun veedebiyatımızın temel taslarını olusturacak sekilde titizlikle hazırlanmıstır. Ele alınan konularher açıdan incelenmis ve belgelere dayandırılarak düzenli bir sekilde sunulmustur. Dergideyayınlanan yazılarda Türkçe'nin kullanımına ve kurallarına uymaya büyük özengösterilmistir.Türk Folklor Arastırmaları dergisi yayınlandıgı süre içinde halk bilimimize bir kültürbelgeligi kazandırmıstır.
Özet (Çeviri)
The periodical of Turkish Folklore investigations have been published thanks tohsan Hınçer?s great devation and with the effort of writes gathering in this reaf, non-stopevery year for thirty years. Mostly, the compiles being done in every corner of Turkey hasbeen published in the periodical and beside than. The investigation writing by specialistpeople and information about folklore eventsarranged have been published. And also, thepoems belonging to important poets and boards of the period have taken part and pages ofthe periodical.The equipments which was compiled by periodical was organized intentivety theform of illusturating our present day, being consisted of foundation of four folklore andlitareture. The subjects have taken change was examined from every angle and presentedattentively built documents. The great care was taken for using of Turkish and obeying therules over. The written article which was published in the periodical.The periodical of Turk Folklore explorations give a concience of culture to sience offolk in the time of of being published.