William Montgomery Watt'ın İslam'ın iman esaslarına bakışı ve değerlendirmeler
William Montgomery Watt?s at opinion the Islamic faith princiles and assesments
  1. Tez No: 254914
  2. Yazar: RECEP ERTUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmada, William Montgomery Watt'ın ?slam'ın iman esaslarına bakısı elealınmıstır.Çalısma iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde amacı ve üslubu ile yazartanıtılmaya çalısılmıstır. ?kinci bölümde de asıl konu üzerine değerlendirmeler yapılmıstır.Watt, Meslektaslarının ?slam'ı karalayan yaklasımlarını elestirmektedir. Bu yönüyleMüslüman kesimden olumlu tepkiler almayı da basarmıstır.Kanaatimizce, Meslektaslarının düsüncelerinden ziyade üsluplarını elestirmektedir.Objektif görünmeye çalısmıstır. Fakat Batının, ?slam'ı karalayan yaklasımlarındankurtulamamıstır. Misyonerlik faaliyetlerine nazik bir söylem kazandırmaya çalısmıstır.Basarılı olmak için bunu sart olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, William Montgomery Watt?s Islamic faith principles have beendiscussed.This study includes two parts. In the first part; Watt has been tried to introduce withhis principles and styles. In the second part assessments about the main theme have beendone.Watt criticizes his colleagues point of view about slandering Islam. At this point, hesucceeded taking compliments from Muslims.In our opinion, Watt criticizes styles of his colleagues instead of their writing ideas.He tried to be objective but he couldn?t avoid from West?s approaches of slandering Islam. Hetried to pain a courteous expression into missionary movement. He considers this as anecessity to be successful.