Kyzikos antik kenti 2006?2007 kazı dönemi seramik buluntuları
Cyzicus ancient city 2006?2007 excavation period ceramics foundling
  1. Tez No: 254913
  2. Yazar: FEVZİYE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kyzikos, bugünkü Balıkesir ?li sınırları içerisinde, Erdek-Bandırma karayolunun9.km'sindeki Düzler Mevkii'nde bulunana bir liman kentidir. Antik çağda Dolionlarınyasamıs olduğu, Mysia Bölgesinin önemli kentlerinden biridir.Bu çalısma Kyzikos kazıları ve yüzey arastırmalarında bulunan seramiklerin tip vebezeme gelisimini, atölyeleri bilinen eserlerin bölge seramikleriyle karsılastırarak tipolojisi vekronolojisinin belirlenmesini amaçlamıstır.Giris bölümünde kentin tarihi coğrafyasına, gezginler, tarihçiler ve arkeologlartarafından kent hakkında ve seramikler konusunda yapılan arastırmalara değinilmistir. Romadönemi seramikleri konusunda genel bir bilgi verildikten sonra Kyzikos kentinde sıkçakullanılan kap formları, bu formlar üzerinde görülen bezeme örgeleri ile ilgili bilgiler verilmisve kentte kullanılan kaplar tek tek açıklanarak katalog bölümünde Kyzikos seramiklerininçizimlerine ve resimlerine yer verilmistir.Sonuç olarak bölgede ne tür seramiklerin yaygın olarak kullanıldığı ve bu seramiklerüzerindeki bezemeler ısığında diğer yakın bölgelerle karsılastırıp değerlendirilerek Kyzikos'tabir seramik atölyesinin olup olmadığı konusunda açıklamalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Cyzicus is a port town in Düzler stuation which is at the ninth kilometer of the Erdek-Bandırma road, within he boundaries of today?s Balıkesir. It is one of the important cities ofMysia Region in which Dolions lived ancient era.?n this study, it was aimed to determine the typology and chronology of the ceramicsfound in Cyzicus excavations and surface studies after their type and ornament developmentshad been compared with the other ceramics of the region whose workshops are known to us.?n the ıntroductory part the historical geography of the city, researches done aboutceramics and the city itself by historians, archaeologist and travellers are mentioned followinga general information about the ceramics of the Roman Era, information relating the forms ofthe forms of case frequently used in Cyzicus, ornament motifs that are seen in these formsa reprovided. ?n the catalogue case, drawings and pictures of Cyzicus ceramics are given aftereach one of the cases is examined.?n the conclusion part, it is explanied whether there used to be a ceramic workshop inCyzicus or not in the light of the comparison of the ceramic types used in the region and theornaments on them whith those found in reighbouring regions.