Bir filozofun edebî kimliği Nurettin Topçu
The literary identity of a philosopher ?Nurettin Topçu
- Tez No: 254915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Nurettin Topçu (1909-1975), dünya tarihinin en çalkantılı yüzyılı olan 20.yy.da yasamıs bir düsünürdür. BirinciDünya Savası ve Kurtulus Savası sırasında henüz bir çocuk olan Topçu, II. Dünya Savası'nın kosullarına, tek partidönemine, çok partili hayata, DP iktidarına, 27 Mayıs'a, 12 Mart'a, 70'li yılların siyasal ve toplumsal kaosuna tanıkolmustur. Çağının insanı ve olayları hakkında kafa yoran Topçu, geçmisi de bir değerlendirmeye tabi tutmus ve gelecektasarımlarında bulunmustur. Bu yolda felsefeden psikolojiye, ahlaktan sosyolojiye, siyaset biliminden tarihe, sanatfelsefesinden edebiyata kadar birçok alanda eserler vermistir.Biz bu çalısmada Nurettin Topçu'nun edebî kimliğini incelemeyi amaçladık.Topçu, sanatı ve sanat eserini mistik bir açıdan değerlendirir. Ona göre; edebiyatı ve diğer güzel sanatları güzellikaskı doğurmustur. Sanatçı, hadiseler karsısında iç dünyasına çevrilen bir metafizikçidir. O, adeta metafizikçi olarakdoğmustur. Realitenin sınırlı parçalarının bilgisiyle doymaz. ?çinde hep sonsuz ve sebepsiz bir merak ve sıkıntı vardır.Sifa gibi ölümün de yaklasamadığı sanatçı, derin bir ıstırap duyar. Ve artık ebediyete sığınmaktan baska çaresi yoktur.Estetik iman, sanatçıyı dinî imanın esiğine getirir. Mutlak sükûnete ulasması için sanatçının bir atılım yapması gerekir.Sanat tutkusunu içinden atmalıdır.Topçu'ya göre büyük eser; konu ister övmek ister yermek olsun içinde askı yesertebilen eserdir. Hayat askını,tabiat askını ve hepsinde insan askını?Topçu, sanatın taklit edilemez olduğunu düsünür. Bu nedenle güzel sanatlarımızın millî ruhumuzu yansıtmasınıister.Topçu; Tasralı adlı hikâye kitabında, köylünün sehirde yasadığı acıları, amirlerin yetkilerini kötüyekullanmalarını, dinin özünü göz ardı edip onu sadece sekilciliğe ve çıkarlarına alet eden din istismarcılarını, bununkarsısında merhameti, adaleti, hürmeti, hizmeti esas alan din adamlarını, makinelesmenin olumsuz etkilerini, birileriniputlastırmanın akıl almazlığını, rüsveti, Anadolu toprağının islenmemesini, Göçmenlerin Anadolu insanınısömürmelerini, batıl inançları, anarsist ruhlu merhametsiz insanları, Ağa zulmünü, asağılık kompleksi duyup aslını inkâretme yönelislerini, köy insanının namusuna, malına göz diken yabancıları ve bunlara lakayt kalan köylüyü, idealistöğretmen ve idarecilerin Anadolu'yu kalkındırma çabalarını, sadece hastalıklarla maddi sefaletlerle değil; ruh sefaletiylede yapılacak mücadeleyi, maddeden geçilip ruhta yasanan, sonsuza uzayan vefalı askları, kıyametten sonra yenidendirilis ve hesap gününü, ilahî askı islemistir.Topçu, tek romanı olan Reha'da ezelî bir tanısıklığa dayandırdığı ve ıstırap içinde büyüyen bir askı islemistir.Var Olmak adlı deneme kitabında felsefeyle lirizmi birlestirmistir. Eserin her bir parçasında içtenlik ve içlilikbelirleyici bir özelliktir. Gözyasının ayak izlerine damladığı bu eser, edebiyatımızın seçkin eserlerinden biridir.Amerikan Mektupları ise kurmaca metinlerdir. Üç yıl önce ?stanbul'a gelmis bir Amerikalının ?stanbul'a dairizlenimlerini tenkitçi bir gözle arkadası Cim'e anlattığı metinlerdir. Türk tarihine derin bir saygı duyan mektup yazarı;Türk milletine, insana saygıyı, çalısmayı ve her seyden önemlisi kaybettiği kimliği bulmayı öğütler.Düsünen Adam Aranızda, içerik olarak Amerikan Mektupları'nı tamamlar niteliktedir. ?stanbul'da toplumhayatının aksayan yönleri canlı örneklerle, elestirel bir bakısla ve güzel bir üslupla anlatılmıstır.Düsünce yazılarında da çoğu zaman bir lirizm bulduğumuz Nurettin Topçu; roman, hikâye, deneme, mektup gibibirçok türde eser vererek edebiyatımıza katkıda bulunmustur.Bu çalısmanın onun edebî kimliğini ortaya koymakta bir adım olması dileğindeyiz.
Özet (Çeviri)
Nurettin Topçu ( 1909-1975) was a thinker living in the 20 st century which is the most surging one throughout thehistory. Being just a child during the World War 1 and Independence War, Topçu was the witness of the conditions of WorldWar II, single-party period, multi-party period, the reing of DP, May 27, March 12 and the political and social chaos of 70s.Topçu, who thought over the people and events of his age, judged the past and expressed prospectide future. For this aim hedid many pieces of work in a varled field ranging from philosophy to psychology, from ethic to sociology, from politics tohistory and from history of art to literature.In this study we aimed to examine the literary identity of Nurettin Topçu.Topçu, evaluates arts and artists with a mystical view. To him, the love for beauty brings about literature and ather arts.Artists are metaphysicians who turn towards their spiritual world in the face of incidence. He was a natural bornmetaphysician. He isn?t satisfied with the knowledge of limited parts of realty. He always has curiosity and worry which isendless and without a reason. The artist whom neither remedy nor death can come closer, feels a deep sorrow. And he has noway other than taking refuge in eternity. Esthetic creed approaches the artiot to the brink of religios creed. The artist has tomake a leap in order to reach the ağabeyolute trangvility. He has to getr id of passion for art.According to Topçu a great work is the on which livens up love no matter if it?s written to prise or criticise. A love forlife, nature and human all inside?Topçu believes that art cannot be imitated. That?s why hw wants the fine arts to reflect our national spirit.In the story called ?Tasralı ( Countryman)?, Topçu deals with the villagers sadness in city, how the managers abusetheir authority, religiousmen who igrores the esence and just abuse it for their own good, opposinghy, mercy, judgment,respect, religiousmen who aim to help; the negative affects of mechanization, how incredible to idolize some people, bribe, notcultiwating Anatolian land, how immigrants exploit anatolian people, superstitions, anarchist-spiritied mercyless people,oppression of landowners, tendency to deny the origins because of the inferiority complex, the foreigners who covet thepossesions and women of the willagers that remain indifferent to the situation, the effort of idealist teachers and managers whotry to develop the conutry, the struggle againts not only poverty and illnesses but also spiritual misery, loyal love lived in thesoul beyond the matter, resurroction after juggment day and divine love.Reha, the only novel written by Topçu, deals with love which is based on eternal meeting develops in pain.The essay called ?Var Olmak ( To Be )? the auther combines philosoply with lyricism. In each part of the book sincerityand sadness are the determining features. This is an exclusive piece of work in which tears fall down on to footsteps.Amerikan Mektupları ( American Letters) are fictional texts about the impressions of an American on ?stanbul thecomes to ?stanbu 3 years ago and tells his critical impressions to his friend, Jim. The writer of the letters who has a high regardfor Turkish history, gives Tırkish people, advice about respecting for people, working hard, and most importanthy findingtheir own identity.Düsünen Adam Aranızda ( Thinker with you) has a complementory content to amerkan Mektupları, the defective aspectsof social life in ?stanbul is described using genvine examples, a critical view and a fluent stlye.Nurettin Topçu whose intellectual writing we can find lyricism in, contributed to our literature by writing manydifferent kinds of boks such as a novel, stories, essays and letters. We would love to be a beneficial step to understand hisliterary identity